czwartek, 12 lipca 2012

WIESIOŁEK DWULETNI – WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE I KULINARNE

Wiesiołek to roślina rozpowszechniona w Polsce. Najlepiej rośnie przy drogach, torach kolejowych oraz nad brzegami rzek. Uprawa rośliny nie jest zbyt wymagająca. Roślina lubi miejsca nasłonecznione i przepuszczalną ziemię. Rozmnaża się ją z nasion.
Wiesiołek wykazuje cenne właściwości lecznicze i kulinarne.
Znaczenie lecznicze mają przede wszystkim nasiona wiesiołka, które zbiera się gdy dojrzeją. Preparaty z nasion wiesiołka dwuletniego są bardzo pomocne dla kobiet cierpiących na dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, bolesnych i nieregularnych miesiączkach oraz klimakterium .Nasiona z wiesiołka pomagają obniżyć poziomu cholesterolu,uregulować ciśnienie tętnicze krwi oraz poprawiają koncentrację i pamięć. Olejek z nasion wiesiołka zmniejsza ryzyk i chroni przed skutkami chorób układu krwionośnego,zapobiega powstawanie zatorów i zakrzepów w żyłach. Wspomaga leczenie miażdżycy, udaru, wylewu, choroby Parkinsona. Poprawia przemianę materii,reguluje gospodarką hormonalną organizmu. Spożywanie preparatów, wyciągów z nasion wiesiołka korzystnie wpływa na układ nerwowy i zaburzenia emocjonalne pomaga np.:w nadpobudliwości , braku łaknienia, alkoholizmie i schizofrenii. Wspomaga w leczeniu artretyzmu,otyłości i stwardnieniu rozsianym. Odwar z kory wiesiołka jest skuteczny w zwalczaniu objawów astmy, uspokaja spazmatyczny kaszel.
Napar z liści wiesiołka i łodygi działa ściągająco, znajduje się w wielu kremach zmiękczających skórę rąk i stóp. Leczy stłuczenia, trądzik młodzieńczy, egzemę i drobne rany,Wyciąg z wiesiołka dwuletniego zapobiega wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.
Do spożycia nadaje się korzeń wiesiołka (najlepsze w pierwszym roku wegetacji,dwuletni korzeń nie nadaje się do spożycia). Mają one podobne zastosowanie jak marchew, pietruszka lub pasternak. Spożywa się je gotowane lub w marynacie. Podnosi walory zup do zup (np. ogórkowej, fasolowej), dań rybnych,sałatek warzywnych, jajek oraz grzybów.
Do jedzenia nadają się liście i łodygi . Które po ususzeniu dodaje się do gulaszów i zup. Roślinę wykopuje się w drugim roku. Dwuletni korzeń nie nadaje się do spożycia.

Brak komentarzy: