czwartek, 3 listopada 2011

CZĄBER OGRODOWY WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE


Cząber pochodzi z wybrzeża Morza Śródziemnego. Roślina stopniowo rozprzestrzeniła się na teren Azji i Afryki. W Europie pojawiła się od IX wieku. Cząber lubi wysoką temperaturę, nasłonecznienie i żyzną glebę. Z uwagi na te wymagania uprawia się go w doniczkach. Jest rośliną jednoroczną. Jego łodyga jest silnie rozgałęziona ,prosta , szaro-zielona lub czerwona. Rośnie do 60 cm wysokości. Liści drobne,lancetowate , kwiaty drobne fioletowe lub białe.
Cząber ścina się w czasie kwitnienia,około połowy lipca. Cięcie dokonuje się na 15 cm od ziemi. Zbiera się całe ziele. Ziele posiada intensywny , korzenny zapach dzięki zawartości olejku eterycznego. Inne składniki lecznicze to: śluzy, żywice, karotenoidy, witamina C oraz składniki mineralne : wapń, potas, magnez, kobalt, miedź.
Właściwości lecznicze .
Cząber ogrodowy pobudza wydzielanie soku trawiennego,poprawia perystaltykę jelita, działa wiatropędnie,leczy biegunki i bóle brzucha. Pobudza apetyt i pomaga we wszelkich zaburzeniach żołądkowych i jelitowych. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich dróg żółciowych , moczowych i przewodu pokarmowego .Jest środkiem przeciw robakom Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, ściągająco , rozkurczowo. Wzmacnia organizm, leczy choroby układu oddechowego zapalenie oskrzeli, katar, kaszel. Pomaga w klimakterium i w napięciu przedmiesiączkowym.
Odwar z cząbru ogrodowego stosowany jest w chorobach ginekologicznych, działa dezynfekująco na skórę. Napar stosuje się na czyraki, guzy , rany, stłuczenia, wrzody i inne stany zapalne skóry. Ma działanie gojące i zabliźniające. Kroplami z cząbru leczy się osłabienie słuchu.

Brak komentarzy: