czwartek, 21 czerwca 2012

ROKIETTA SIEWNA ( RUKOLA) NATURALNY LEK I PRZYPRAWA

Rokietta siewna znana też jako rukola jest rośliną pochodzącą z rejonu Morza Śródziemnomorskiego. Należy do grupy roślin kapustowatych.
Wartości odżywcze rukoli są nieocenione. Warzywo jest bogate w wiele składników min. witaminy C, A i z grupy B; olejki eteryczne;błonnik; chlorofil (karotenoidy);sole mineralne : potas, cynk, żelazo, wapń. Jest źródłem kwasu foliowego i alfa-linolenowego, który daje roślinie posmak lekko orzechowy. Jednocześnie pikantny smak roślina zawdzięcza obecności aminokwasów siarkowych , które sprawiają że ma działanie bakteriobójcze.
Leczniczo działają roślina, nasiona oraz olej z nasion .Najlepsze są młode listki rukoli, które są dostępne w sprzedaży przez cały rok (możemy uprawiać w domu w doniczce ).
Rokietta pomaga szczególnie w procesie trawiennym: wzmaga wytwarzanie żółci, zapobiega otyłości, leczy nieżyty i wrzody żołądka, zwalcza nadkwaśność , likwiduje wzdęcia,zgagę i bóle brzucha. Rokietta ma również działanie moczopędne i przeciwszkorbutowe, uzupełnia niedobór witaminy C w organizmie. Obniża gorączkę, leczy schorzenia górnych dróg oddechowych. Pomaga przyswajać żelazo z pokarmów. Nasiona rokietty są uznawane za skuteczny afrodyzjak, działają stymulująco i pomagają leczyć impotencję.
Rokietta siewna ( kwiat, nasiona i liście)są doskonałą przyprawą. Z nasion uzyskuje się olej przyprawowy(tzw. jamba) o bardzo ostrym i piekącym smaku. Również z nasion można przygotować pastę przyprawową podobną do musztardy. Świeże listki rokietty , wykorzystuje się w kuchni do wielu potraw. Najczęściej w potrawach pochodzenia włoskiego jak: risotto z makaronem, pizza z dodatkiem świeżych listków rokietty . Jest doskonałym dodatkiem do sałatek i twarogów, mozzarelli, potraw z jaj i zimnych przekąsek. Rukolę spożywa się na surowo,najlepiej młode listki, ponieważ stare stają się gorzkawe, można ją gotować. Najczęściej podaje się po krótkim podsmażeniu na oliwie. Liście rokietty poprawiają smak sałaty, nadając lekko gorzkawą nutę.

Brak komentarzy: