piątek, 16 marca 2012

TIKI NERWOWE– LECZENIE ZIOŁAMI

Tiki z reguły mają podłoże nerwowe. Pojawiają się w okresie dojrzewania w stanach napięć emocjonalnych. Czasami mijają z wiekiem. Zdarza się często, że tiki utrwalają się i mimowolnie dochodzi do ruchów niektórych partii mięśni twarzy . Dolegliwość ta znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie w grupie społecznej( młodzieży czy współpracowników).
Tiki mają charakter nagły i krótkotrwały. Objawy charakterystyczne : mruganie powiekami,wzruszanie ramionami i rękoma,potrząsanie głowę,marszczenie czoła,drganie ust, chrząkanie lub mimowolne wypowiadanie pewnych słów.
Leczenie tików jest długotrwałe i złożone. Zioła uspokajające i wzmacniające są uzupełnieniem terapii podstawowej. Zaleca się następujące zioła : dziurawiec zwyczajny, melisa lekarska, kozłek lekarski oraz chmiel zwyczajny,
Dziurawiec zwyczajny-wzmacnia i regeneruje układ nerwowy, uspokaja, likwiduje napięcie psychiczne, leczy nerwice, stany lękowe oraz tiki. Przy tikach zaleca się stosować mieszankę : 2 części dziurawca, po 1 części słomy owsianej,lawendy i bylicy pospolitej,. 30 g mieszanki zalewamy200ml spirytusu( 70- procentowego), przelewamy do ciemnej butelki, szczelnie zakręcamy. Butelkę odstawiamy na tydzień. Uzyskaną nalewkę pijemy 3 razy dziennie po 5ml, przez kilkanaście dni. Przy długotrwałym stosowaniu dziurawca , należy unikać nasłonecznienia skóry lek może wywołać uczulenie.
Melisa lekarska-stosowana we wszelkich chorobach układu nerwowego ( szczególnie przy wyczerpaniu nerwowym). Łagodzi nadmierne pobudzenie, odpręża i wzmacnia. Napar z rośliny przygotowujemy następująco: 4łyżki ziela zalewamy 2 szklankami wrzątku. Po ostudzeniu pijemy w 3 porcjach w ciągu dnia( na czczo, po obiedzie, przed snem). Osobom cierpiącym na tiki nerwowe zaleca się także mieszankę z melisy,dziurawca i chmielu w proporcjach 2:1:1,który stosuje się jak wyżej.
Kozłek lekarski – (waleriana)popularny i naturalny środek uspokajający. Skutecznie tłumi refleksy motoryczne i psychiczne w ośrodkowym układzie nerwowym i powstrzymuje minimalne odruchy. Zaleca się picie naparu ze sproszkowanego korzenia rośliny. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami wrzątku, zaparzamy 30 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie po ½ szklanki po posiłkach. Można podawać dzieciom( nie więcej niż 2 łyżki stołowe).
Chmiel zwyczajny-działa uspokajająco i rozkurczowo. Przy leczeniu tików zaleca się chorym picie wyciągu z szyszek chmielu. Łyżkę surowca zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy 10 minut i przecedzamy. Lek pijemy 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Brak komentarzy: