poniedziałek, 19 grudnia 2011

NATURALNE LECZENIE- PÓŁPASIEC


Na półpasiec chorują zwykle osoby o osłabionym systemie odpornościowym .Czynnikami sprzyjającymi chorobie, mogą być różne stany organizmu: przemęczenie, stan silnego napięcia , długotrwałego stresu, nieprawidłowe odżywiania, okres rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, proces nowotworowy, leczenie przeciwnowotworowe,leki z grupy sterydów . Półpasiec jest ostrą chorobą zakaźna. Najczęściej występuje u ludzi po 40 roku życia. Do zachorowania na półpasiec dochodzi , gdy uaktywniają się wirusy, będące w stadium uśpienia, od pierwotnego momentu zakażenia (np. zachorowanie na ospę wietrzną w dzieciństwie). Podczas trwania choroby powstają zmiany zapalne w zwojach układu nerwowego, w miejscach unerwionych poszczególnych zwojów pojawia się na skórze pęcherzykowa wysypka. Chorobie mogą towarzyszyć bóle głowy, złe samopoczucie,pieczenie, swędzenie,obrzęk skóry, wykwity grudkowe. Półpasiec najczęściej pojawia się na tułowiu, na twarzy( okolice czoła, nadoczodołowe,uszne), może zająć całe ciało.
Naturalne leczenie półpaśca , wspomagające - aromaterapia,ziołolecznictwo i homeopatia.
Aromaterapia-opiera się na wykorzystaniu właściwości leczniczych olejków eterycznych. Działają one miejscowo, redukują ból, osuszają pęcherzyki i działają bezpośrednio antywirusowo.
Najlepiej pomagają : olejek bergamotki olejek herbaciany i olejek eukaliptusowy. Najczęściej dodaje się je do kąpieli ( kilka kropli), można stosować miejscowo, wcierając delikatnie w zmiany skórne. Przy utrzymującej się bólach najlepiej użyć olejku lawendowego, gdyż ma właściwości gojące, przeciwbólowe i uspokajające.
Ziołolecznictwo- łagodzący napar z kwiatu lawendy. Przy utrzymującej się neuralgii (powikłania półpaśca) bardzo pomocna jest nalewka z owsa. ( dwa razy dziennie po 20 kropli). Do codziennej diety dobrze jest wprowadzić dużą ilość owsa. Owies wywiera działanie tonizujące na układ nerwowy. Na poprawienie samopoczucia powinno się wypijać codziennie rano napar z rozmarynu lekarskiego, a wieczorem herbatkę z lipy , która odpręża i pomaga w zaśnięciu.
Homeopatia- w półpaścu stosuje się preparaty:
Apis mel-przy dużym wysiewie pęcherzyków,pieczeniu i zaczerwienieniu:
Arsen alh- stosuje się w późniejszym okresie, przy otwarciu pęcherzyków;
Rhus tox- w silnym stanie zapalnym skory i swędzeniu powodujące napięcie i rozdrażnienie.

Brak komentarzy: