piątek, 13 stycznia 2012

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE – MACIERZANKI PIASKOWEJ


Macierzanka piaskowa jest ziołem pół krzewiastym, który występuje w Polsce na obszarach nizinnych, piaszczystych, słonecznych łąkach, pastwiskach w rowach i lasach sosnowych.
Zioło ma płożące łodygi, wiotkie unoszące się ku górze. Łodygi zakończone są kwiatostanem. Kwitnie na fioletowo ,różowo lub biało. Zioło zbiera się w pełni kwitnienia. Suszy się górne części pędów. Surowiec posiada interesujący korzenny aromat i gorzkawy smak.
Właściwości lecznicze macierzanka zawdzięcza składnikom, bogata jest w olejki eteryczne( np. tymol), garbniki, gorycze, sole mineralne, kwasy organiczne i witaminę C .
Macierzanka piaskowa znana jest głównie jako zioło o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Wyciąg z zioła działa przeciwskurczowo i usprawnia proces trawienny. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, hamuje rozwój drobnoustrojów jelitowych,pomaga w nieżytach żołądka i jelit, dobry na wzdęcia, zaparcia,bóle brzucha, zatrucie pokarmowe i niedokwaśność. Działa skutecznie w stanach powiększenia wątroby oraz krwawych wymiotach. Stymuluje czynności układu oddechowego. Leczy uporczywy kaszel, nieżyty gardła i oskrzeli, koklusz, pomaga w anginie,grypie, bólu krtani, przeziębieniu i bólach głowy. Napar z ziela wzmaga wydzielanie ochronnego śluzu na błonę gardła i oskrzeli. Macierzanka ma działanie uspokajające i regenerujące organizm po przebytej ciężkiej chorobie, dlatego też jest zalecana min. dla osób w podeszłym wieku. Pomaga w wielu schorzeniach układu moczowego i nerek.
Zewnętrznie macierzanka piaskowa ma również szerokie zastosowanie .Wyciąg z ziela stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Stosuje się do irygacji pochwy i sromu. Odwar z ziela stosuje się do nacierania miejsc zwichniętych,w stanach zapalnych i w bólach reumatycznych stawów. Macierzanka jest doskonałym środkiem dezynfekującym, leczy ropiejące rany ,owrzodzenia,krosty, trądzik,zapalenie torebek włosowych oraz oparzenia .Skutecznie łagodzi odczyn zapalny po ukąszeniu owadów. Kąpiel w odwarze z ziela macierzanki działa uspokajająco, odświeżająco i wzmacniająco,pomaga na reumatyzm, nerwobóle i podagrę. Zaleca się dzieciom osłabionym i chorym na krzywicę.

Brak komentarzy: