poniedziałek, 19 września 2011

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ORZECHÓW LASKOWYCH


Leszczyna pospolita występuje na terenie całej Polski. Kwitnienie rozpoczyna się wczesną wiosną, pojawiają się wówczas kwiatostany męskie i żeńskie. Owocem jest orzech o długości 2cm, otoczony liściastą okrywą. Orzechy dojrzewają od sierpnia do października.
Orzechy laskowe wraz z młodymi liśćmi mają działanie lecznicze. Zawierają do 60% oleju,cukry, białka. Tłuszcz występujący w orzechach laskowych posiada wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla zdrowia. Są bogate w minerały: żelazo, cynk, potas, miedź, fosfor-korzystny dla osób pracujących umysłowo. Orzechy zawierają dużo witamin: witaminę C (zwiększa odporność organizmu),witaminy z grupy B (B1- pomaga w gojeniu się ran,B2-wzmacnia łamliwe paznokcie, włosy,leczy zajady ).
Z wszystkich odmian orzechy laskowe zawierają najwięcej witaminy E , która usuwa z organizmu wolne rodniki, pomaga w zaburzeniach krążenia oraz zmniejsza ryzyko chorób serca. Orzechy laskowe zawierają dużo kwasu foliowego,który jest wskazany dla prawidłowego rozwoju małego dziecka, także dla przyszłych mam.
Z liście leszczyny są sporządzane zioła moczopędne.
Orzechy laskowe ,szczególnie zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju tkanki. W diecie wegetariańskiej orzechy zastępują, składniki zwierzęce:witaminy, białka. Orzechy laskowe pomagają leczyć cukrzycę, paradontozę, anemię. Pomaga w nerwicach i przeciążeniu umysłowym. Przeciwdziała powstawania kamicy nerkowej. Oliwa z orzechów jest skutecznym lekiem przeciwko tasiemczycy.
Orzechy laskowe mają swoje zastosowanie w higienie i leczeniu zewnętrznym. Puder do zasypek z orzechów laskowych pomaga na otarcia, rany, oparzenia, wrzody.
Napar z liści można stosować jako kompresy na owrzodzenia skóry kończyn.
Orzechy laskowe od dawna są wykorzystywane do wyrobów cukierniczych.
Tłuszcz z orzechów ma zastosowanie w przemyśle do wyrobu farb , w kosmetyce do produkcji mydeł i innych wyrobów perfumowanych.

Brak komentarzy: