piątek, 16 grudnia 2011

LECZENIE NATURALNE-AROMATERAPIA


Aromaterapia jest naturalną metodą leczenia za pomocą zapachów. Wykorzystuje się w niej naturalne olejki eteryczne zawarte w poszczególnych roślinach. Uzyskuje się je z różnych części roślin-liści, kwiatów,owoców,kory,korzeni roślin i w nasionach. W jednej roślinie ,w różnych jej częściach mogą wystąpić olejki o różnym składzie chemicznym np. w pomarańczy. Każdy olejek posiada charakterystyczny dla niego zapach . W skład chemiczny olejku wchodzi około 100 składników, które mają wpływ istotny na jego właściwości lecznicze .Chemiczne składniki olejku przenoszą się do organizmu, poprzez wdychaniu i inhalacje do dróg oddechowych (płuca), w metodzie przez skórę ( masaż, kąpiel lub kompres), olejki przez naczynia krwionośne docierają do całego organizmu.
Olejki eteryczne są znane i stosowane od wieków. Zdecydowanie służą poprawie stanu zdrowia, zapobiegają chorobom i poprawiają samopoczucie.
Aromaterapie można leczniczo stosować przy lekkich , krótkotrwałych problemach zdrowotnych np.:
przy przeziębieniu, grypie i infekcjach górnych dróg oddechowych;
łagodzi niewielkie skaleczenia,oparzenia,egzemy,stany zapalne skóry,wysypki i ukąszenia;
pomaga w zaparciach , biegunkach,niestrawności , hemoroidach;
w stanach napięcia, krótkotrwałych stanach niepokoju, w napięciu psychicznym , lekkiej depresji i w bezsenności;
sporadycznie pomaga w zapaleniu pęcherza, w bolesnych i nieregularnych miesiączkach.
Stosowanie aromaterapii w pewnych przypadkach jest nie wskazane np.:
w okresie ciąży,alergii, przy wysokim ciśnieniu krwi lub w przypadku padaczki, w przypadku leczenia tradycyjnego lub psychiatrycznego, dla małych dzieci i niemowląt.
Sposoby stosowania olejków:
wdychanie,inhalacje, rozpylanie i nawilżanie( w pomieszczeniach), masaż( połączenie dotyku z z leczniczym działaniem olejków),kąpiele (łatwa w użyciu technika aromaterapii, do wanny dodaje się kilka kropli olejku),kompresy(na rany, wybroczyny,bóle mięśni i miesiączkowe, w reumatyzmie, przy bólu zęba,na skręcenie i w opuchliźnie- kilka kropli wybranego olejku na kompres),kremy , płyny do ciała i szampony do codziennej kuracji( do preparatów kosmetycznych i higienicznych dodaje się 1-2 kropli olejku aromatycznego i wmasowuje się w ciało).
Przykłady ziół (olejków) i ich działanie:
Eukaliptus- działa antyseptycznie, na przeziębienia, infekcje dróg oddechowych;
Szałwia królewska-działa rozgrzewająco i pobudzająco, stosuje się w w depresji, zaburzeniach menstruacji, przy wysokim ciśnieniu krwi;
Lawenda-ma działanie antyseptyczne,regenerujące,łagodzące. Pomaga w schorzeniach skórnych,w bezsenności, stresie , bólach głowy;
Mięta pieprzowa- ma działanie pobudzające trawienie, i pracę umysłu. Dobry jest na chorobę lokomocyjną. Likwiduje brzydki oddech,pomaga w bólach zębów;
Rozmaryn-działa pobudzająco i odświeżająco. Stosowany na problemy krążeniowe, wyczerpanie umysłowe, przeziębienie:
Krzew herbaciany- posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pomaga w leczeniu łupieżu,ranach skórnych,ukąszeniu owadów oraz jest stosowany jako płyn do jamy ustnej.

Brak komentarzy: