czwartek, 29 grudnia 2011

NATURALNE LECZENIE NERWIC LĘKOWYCH


Nerwice lękowe to zespół zaburzeń psychogennych o podłożu emocjonalnym. Objawiają się napadami lęku,drętwieniem, mrowieniem lub drżeniem kończyn. Może występować obfite pocenie się, uderzenie na przemian ciepła lub zimna , bóle w klatce piersiowej, zaburzenia w pracy serca, duszności, zawroty głowy,omdlenia,nudności i bóle brzucha. Objawy te mogą świadczyć o zaawansowanej nerwicy lękowej. Ataki nerwicy poważnie utrudniają normalne funkcjonowanie. Wszelki zaburzenia (podobne do opisanych po wyżej)powinny być zdiagnozowane przez lekarza.
Podstawowe leczenie naturalne opiera się na metodach psychoterapeutycznych.
Leczenie naturalne oparte na ziołolecznictwie jest uzupełnieniem wspomnianych terapii.
Zioła stosowane prze nerwicy lękowej to: kozłek lekarski; chmiel zwyczajny;mak polny; grzybień biały.
Kozłek lekarski-inaczej waleriana jest środkiem uspokajającym,łagodzi objawy zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, powoduje ustąpienie łagodnych objawów nerwic lękowych. Mieszanki ziołowe z dodatkiem kozłka przynoszą odprężenie i pomagają w zasypianie. W leczeniu nerwic lękowych zaleca się picie naparu z korzenia kozłka. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami wrzątku i zaparzamy 30 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie po ½ szklanki po posiłkach. Można go podawać dzieciom lub osobom starszym( jednorazowo nie więcej niż 2 łyżki stołowe).
Chmiel zwyczajny-przetwory z zioła hamują nadmierne czynności kory mózgowej, osłabiają bodźce przenoszone do ośrodkowego układu nerwowego. Działa uspokajająco w nadwrażliwości nerwowej,w bezsenności, pomagają w stresie. Zaleca się napar z szyszek chmielowych. Łyżeczkę surowca zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy10 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie po ½ szklanki przed posiłkiem.
Mak polny-przetwory z rośliny zmniejszają napięcie nerwicowe, uśmierzają ból, działają łagodząco i kojąco. Na nerwicę lękową zaleca się odwar z mieszanki kwiatu maku polnego oraz liści melisy w równych porcjach. Bierzemy 2 łyżki surowca zalewamy 3 szklankami gorącej wody, podgrzewamy i gotujemy 3 minuty. Pijemy ½ szklanki leku 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami.
Grzybień biały- posiada działanie uspokajające, zmniejsza nadpobudliwość nerwową,zapobiega nawrotom ataków nerwicowych, wzmacnia układ krążenia i serce. Zaleca się stosowanie gotowych preparatów .Doskonałe działanie uspokajające ma mieszanka intraktu z grzybienia połączona z intraktem z dziurawca ( w proporcjach 2:1020 kropli mieszanki rozpuszczamy w ½ szklance letniej wody i pijemy 3 razy dziennie, pomiędzy posiłkami.
Prześlij komentarz