niedziela, 26 lutego 2012

SKRZYP POLNY- NATURALNY LEK


Ze wszystkich rodzajów skrzypów występujących w Polsce, do celów leczniczych wykorzystuje się skrzyp polny. Rośnie wśród ogrodowych roślin uprawnych. Często potocznie nazywa się go : chwoszcz, chwoszczka, jedlinka polna, koński ogon , krzemionka. Nawiązując do ostatniej nazwy, skrzyp zawiera w swojej łodydze dużą ilość krzemionki. Skrzyp jest często stosowany w medycynie ludowej.
Właściwości lecznicze skrzypu:
substancje zawarte w skrzypie (krzemionka) biorą udział w procesie metabolizmu kolagenu, regenerują organizm, przyśpieszają gojenie się ran i zrastania uszkodzonych kości. Skrzyp na swoje właściwości mineralizujące kości , jest wskazany w diecie dla starszych osób,szczególnie kobie. Odwar ze skrzyp polnego, działa jako środek pomocny przy w leczeniu przy uszkodzonej nerce, kamicy nerkowej , miażdżycy naczyń krwionośnych i gruźlicy. Napar ze skrzypu polnego działa moczopędnie, oczyszcza drogi moczowe; uwalnia organizm od szkodliwych produktów przemiany materii.
Zewnętrznie wywar ze skrzypu polnego stosuje się do przemywania spojówek, jako środek przeciwzapalny i tonizujący;okłady z ziela wspomagają gojenie się ran,stłuczeń, owrzodzeń.
Skrzyp polny poleca się w stanach zapalnych oskrzeli, gardła, dziąseł .
Skrzyp do naparów i odwarów często jest stosowany w mieszankach z innymi ziołami.
Oto przykład naparu na zapalenie nerek. Składniki : 100 g ziela skrzypu polnego, 100g ziela nawłoci, 100g ziela krwawnika, 50 g ziela drapacza lekarskiego, 50 g ziela połonicznika, 50 g korzenia omanu i 50 g kwiatu wrzosu. Łyżeczkę ziół z mieszanki zalewamy szklanką wody, przykrywamy i parzymy na czajniku przez ½ godziny, a następnie przecedzamy. Napar pijemy gorący małymi łykami, 3 razy dziennie.
W kosmetyce wykorzystuje się ziele skrzypu do sporządzenia preparatów do pielęgnacji włosów i paznokci.
W warunkach domowych można przygotować np. kąpiel do paznokci z użyciem skrzypu i kopru. Na 1 szklankę płynu potrzeba : 2łyżki posiekanego ziela skrzypu i 2 łyżki kopru, 1 szkl. Wrzącej wody. Zioła zalewamy wrzątkiem, przykrywamy spodeczkiem i odstawiamy na 2 godziny. Potem przecedzamy napar i wlewamy do czystej butelki z zakrętką. Paznokcie moczymy w podgrzanym płynie co najmniej 10 minut. Najlepiej stosować codziennie.

Brak komentarzy: