piątek, 5 kwietnia 2013

CHMIEL ZWYCZAJNY-WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Chmiel zwyczajny jest jednym ze składników leków roślinnych o działaniu uspokajającym. Surowcem chmielu są owocostany ,czyli szyszki . Surowiec zawiera lupulinę, olejek i nietrwałe pochodne floroglucyny oraz flawonoidy i garbniki.
Chmiel ma zastosowanie w leczeniu naturalnym w poszczególnych schorzeniach min; głównie jako środek uspokajający, w nadmiernej pobudliwości nerwowej i płciowej. Stosowany jest przeciwko bezsenności oraz w dolegliwościach żołądka. Wszystkie preparaty chmielowe mogą być używane w zaburzeniach nerwic wegetatywnych,połączonych ze skurczami jelit i żołądka.
Chmiel zwyczajny znajduje się w różnych mieszankach ziołowych,wzmacniając ich działanie. Przy wyczerpaniu nerwowym i zmęczeniu stosuje się napar z mieszanki ziół: chmielu,kozłka lekarskiego, głogu,dziurawca,melisy i mięty pieprzowej (w równych porcjach) .Sporządzony napar pije się 1/3 szklanki po jedzeniu 2-3 razy dziennie. Napar z chmielu,malwy,kory kaliny i szałwii, regularnie zażywany korzystnie działa na hormony kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. Wyciągi chmielowe łagodzą stany skurczowe jelit (wzdęcia,nerwobóle ,kurcze moczowe0ułatwiają trawienie poprzez pobudzania wydzielania śliny i soku żołądkowego. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,pobudzają wydzielanie moczu i zwalniają akcję serca.
Szyszki chmielowe są stosowane zewnętrznie np. .w postaci kataplazmów na zapalenie korzonków nerwowych i bóle reumatyczne. Naparami przemywa się skórę pokrytą ropniami i grzybicą. Chmiel dodaje się do kąpieli ,szamponów i wód kolońskich.
Prześlij komentarz