piątek, 19 września 2014

TRYBULA OGRODOWA - DOSKONAŁA ROŚLINA LECZNICZA

W warunkach polskich trybulę najczęściej uprawia się w ogródkach przydomowych,czasem ewentualnie na działce. Bywa, że rośnie dziko.
Jest doskonałą rośliną leczniczą cenioną w medycynie naturalnej. W celach leczniczych używamy zarówno nasiona, jak też świeże bądź suszone ziele. Śwież, surowe liście posiadają dużo wartościowych składników. Między innymi witaminę C, karoten i substancje mineralne. Stąd polecane są do spożywania na surowo.
Natomiast napar z trybuli ogrodowej stosuje się zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Picie naparu, doskonale wspomaga trawienie, regeneruje wątrobę oraz cały organizm. Taki napar jest zalecany przy chronicznym katarze, przeziębieniu oraz wspomaga krążenie krwi. Działa też napotnie i moczopędnie, czyli oczyszcza nasz organizm. Można również pić sok z trybuli, który z kolei leczy nadciśnienie, bóle głowy, a także żółtaczkę i kamicę nerkową. Częściowo zbija gorączkę. Zaleca się przy gruźlicy i puchlinie wodnej. Napar stosujemy także zewnętrznie w postaci okładów lub przemywań. Wówczas oczyszcza on skórę i uelastycznia. Okłady z liści trybuli stosuje się w postaci maseczki na twarz. Zapobiega ona powstawaniu zmarszczek. Możemy gotować ziele i takie okłady leczą reumatyzm, hemoroidy oraz wypryski skórne.

Brak komentarzy: