piątek, 28 listopada 2014

GŁOWIENKA POSPOLITA-POMOCNA W LECZENIU

Głowienka jest byliną szeroko występująca w strefie umiarkowanej klimatycznie, u nas występuje głównie na nizinach. Można ją spotkać na łąkach, pastwiskach a nawet w przydrożnych rowach.
Do stosowania w leczeniu naturalnym nadają się ziele, które zbiera się w czasie kwitnienia rośliny, najwłaściwiej w dni pogodne. Głowienka jest pomocna w zaburzeniach żołądkowych i jelitowych. Jest też środkiem pomocniczym w leczeniu zaburzeń układu moczowego a także w leczeniu chorób kobiecych. Również bardzo skuteczna w problemach układu oddechowego. Picie naparu z ziela tamuje krwotoki, leczy hemoroidy a także zbija gorączkę. Roślina również odrobacza.
Głowienkę pospolitą stosujemy również zewnętrznie. Napar z ziela stosuje się do płukania jamy ustnej. W ten sposób odkażamy gardło i dziąsła. Okłady z liści stosujemy na rany i skaleczenia. Natomiast odwar stosujemy do przemywania kobiecych narządów, przy stanach zapalnych a maścią wspomagamy leczenie hemoroidów.
Młode liście oraz pędy głowienki są doskonałym dodatkiem do sałatek i zup, podkreślają ich smak i wzmagają działanie zdrowotne.

Brak komentarzy: