czwartek, 19 lutego 2015

OLEJEK RÓŻANY-WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Olejek różany należy do najdroższych ekstraktów. W celu uzyskania jednej kropli olejku różanego, potrzeba aż 30 kwiatów róż. Prawdziwy olejek różany otrzymuje się w drodze destylacji pary wodnej kwiatów. Olejek przechowuje się w szczelnie zamkniętych buteleczkach, z dala od światła i w stałej temperaturze.
Olejek różany wykazuje pozytywne oddziaływanie na organizm człowieka. Zawiera liczne substancje , które posiadają działanie antyseptyczne,przeciwzapalne, rozkurczowe, regenerujące i stymulujące. Stosuje się go w różnych terapiach leczniczych min:
-do pielęgnacji skóry(4 krople olejku na 100ml olejku podstawowego);
-do kąpieli odprężającej (3 krople olejku różanego z 50ml śmietany dodane do kąpieli);
-kompresy na stany zapalne oczu- nasączone waciki w wodzie różanej, wyciśnięte nakłada się a powieki. Okład pomaga również w przemęczeniu wzroku;
-wpływa kojąco na układ nerwowy,uspokaja i stymuluje napięcie;
- korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Jest szczególnie pomocny na dolegliwości kobiece, reguluje cykl miesiączki, rozluźnia mięśnie macicy.(Uwaga,nie można stosować go w okresie ciąży!).
Olejek różany znalazł również zastosowanie w kosmetyce. Jest bazą dla wielu kosmetyków. Z płatków róży uzyskuje się wodę różaną, która także leczy i pielęgnuje skórę (oczyszcza z wyprysków i trądziku).

Brak komentarzy: