niedziela, 19 kwietnia 2015

ZATRUCIA U DZIECI-ZIOŁOLECZNICTWO

Organizm dziecka bywa bardzo podatny na zatrucia. Przyczyny mogą być różne min: nieświeże lub zanieczyszczone(bakteriami,toksynami...) jedzenie i picie. Jak też przedawkowanie leków. Podstawowe objawy towarzyszące zatruciom to : mdłości, wymioty,zawroty i bóle głowy, rozstrój żołądka oraz drażliwość nerwowa i ruchowa. Poważniejsze dolegliwości to: zaburzenie przemiany materii, krążenia, układu moczowego, niedokrwistość i inne. Należy zasięgnąć pomocy specjalisty.
Wspomagająco możemy zastosować ziołolecznictwo, w konsultacji z lekarzem prowadzącym. Takim pomocnym środkiem skutecznym przy lżejszym zatruciu jest mięta pieprzowa. Znosi nudności, wymioty działa przeciwbólowo i łagodzi napięcie nerwowe. Dzieciom zaleca się napar z liści (3 łyżeczki surowca na 2 szklanki wrzątku, popijać kilka razy dziennie ½ szklanki).
Bardzo skutecznym środkiem przy zatruciu jest imbir. Posiada przyjemny smak i aromat. Leczniczy jest korzeń imbiru. Przeciwdziała wymiotom, nudnościom, łagodzi zawroty i bóle głowy oraz wzmacnia i regeneruje siły. Wyrabia się z niego aromatyczną herbatę , kapsułki i cukierki.
Z kolei pokrzywa zwyczajna bogata w mikroelementy i witaminy wzmacnia osłabiony zatruciem organizm , oczyszcza z toksyn oraz reguluje przemianę materii i krążenie .Chorym dzieciom zaleca się picie soku że świeżych liści pokrzywy lub je jeść zmiksowane. Smak poprawić miodem.
W stanach zatrucia pomocna jest również sałata siewna. Poprawia krążenie, reguluje rytm serca, uspokaja, ponadto wzmacnia, mineralizuje i usuwa toksyczne produkty przemiany materii. Spożywać najlepiej świeża, jako dodatek do posiłku lub w postaci soku lub naparu.
Prześlij komentarz