Okres letni i jesienny to czas, kiedy owady są szczególnie uciążliwe dla ludzi. Ukąszenia ich powodują często odczyn alergiczny, wywołują swędzenie i zaczerwienienie skóry.
Zioła stosowane w ukąszeniach przez owady to: Koszyczek kwiatowy rumianku, Ziele rdestu ptasiego, Kwiat arniki, Kwiat nagietka, Liść babki lancetowej, Liść szałwii, Liść aloesu, Ziele lebiodki i Ziele mniszka.
Szczególnie znanym, naturalnym lekiem jest cebula ogrodowa. Bardo skuteczna jest maść cebulowa, otrzymana ze startej cebuli, łyżki miodu i ½ tubki maści termentiol. Wymieszane składniki nakłada się na bolące miejsce. Plastry świeżej cebuli przyłożone szybko na ukąszone miejsce, działają jak naturalny antybiotyk.
Można sporządzić odwar z suszonych liści babki lancetowej i przemywać nim skórę.
Z kwiatu arniki 1/2łyżeczki, 2 szklanek ciepłej wody sporządza się odwar, dodaje się glicerynę/50g/i łyżeczkę octu, potem kładzie się okład z odwaru na bolące miejsce.
Z mieszanki ziołowej z ziela lebiodki, rdestu ptasiego, mniszka każde po 50 g, zalane wodą, gotowane na małym ogniu uzyskamy płyn się do przemywania miejsc po ukąszeniu. Z innej mieszanki, świeżych pokrojonych liści aloesu, z liści szałwii i kwiatu nagietka zalanych w termosie wrzątkiem uzyskamy również płyn na ukąszenia owadów.
Ze świeżych liści szałwii, zmiażdżonych i ułożonych na gazie z odrobiną wody, uzyskamy okład, który przykładamy liśćmi do skóry, przymocowujemy bandaże. Okład działa przeciwbólowo. Zmienia się trzy razy dziennie.
Do przemywania uszkodzonej skóry bardzo skuteczny jest olej rumiankowy. Przygotowuje się go z koszyczka kwiatowego rumianku, świeże kwiaty wrzuca się do słoika, polewa się spirytusem i olejem. Naczynie wkłada się do gorącej wody na 1 godzinę. Następnie zakręcamy słoik i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie ponownie słoik wstawia się do kąpieli,odcedza się i przechowuje się w lodówce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz