sobota, 13 sierpnia 2011

SIEMIĘ LNIANE WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE



Len jest rośliną jednoroczną. Ma długą łodyżkę, drobne listki o lancetowatym kształcie i jasnoniebieskie lub białawe kwiaty. Owocem jest kolista torebka zawierająca nasiona, które po zanurzeniu w wodzie pęcznieją i pokrywają się śluzem.
Do celów kulinarnych i leczniczych, używa się całej rośliny z wyjątkiem korzenia, ale szczególnie nasiona lnu mają duże zastosowanie w naturalnym, domowym leczeniu. Zawierają substancje śluzowe, tłusty olej, glikozydy, substancje gorzkie, aminokwasy, białka, witaminy A, B, D i E oraz sole mineralne.
Z nasion lnu tłoczony jest olej lniany, który ocenia się jako jeden z najlepszych olejów. Łatwo wchłania się w przewodzie pokarmowym.
Siemię lniane stosowane wewnętrznie działa odżywczo, przeczyszczająco, przeciwzapalnie, regeneruje uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, nieżyty żołądka i jelit, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz leczy zaparcia, nadkwaśność. Olej z nasion lnu reguluje ciśnienie i krzepliwość krwi, działa antymiażdżycowo, obniża poziom cholesterolu we krwi.
Rozmiękczone nasiona lnu działają przeciwzapalnie i regenerująco na skórę i błony śluzowe oczu. W postaci okładów są stosowane na ropnie, wrzody, guzy, oparzenia słoneczne. Olej lniany zastosowany w postaci maści i kremów leczy oparzenia, trądzik, świąd, wysypkę alergiczną, odleżyny, owrzodzenia, pękający naskórek
Prześlij komentarz