poniedziałek, 15 sierpnia 2011

LECZENIE HIPPOTERAPIĄ

Hippoterapia polega na leczeniu za pomocą jazdy konnej. Terapia jest wzbogacona o specjalistyczny zestaw ćwiczeń gimnastycznych oraz psychoterapeutycznych.
Hippoterapia jest pomocna w określonych zaburzeniach jak: porażenie mózgowe, opóżnienie rozwoju umysłowego, zespół Dawna, autyzm, wszelkie uszkodzenie mózgu, zaburzenia sercowo-naczyniowe, upośledzenie słuchu, wzroku, mowy, w stwardnieniu rozsianym, dystrofii mięśni, wadach kręgosłupa, w terapii dla osób z amputowanymi kończynami oraz z problemami emocjonalnymi.
Jazda konna działa na osobę całościowo, wpływa na jego psychikę i funkcjonowanie organizmu. Łagodne ruchy konia w sposób naturalny dostarczają rytmicznych bodźców korzystnych dla osób fizycznie pobudzonych, jak również pobudza funkcje umysłowe i ożywia psychikę i emocję.
Podstawowym elementem terapeuty jest ruch konia. Naturalne zachowanie konia i dobrane ćwiczenia stymulują funkcje neuromotoryczne pacjentów. Specjalne zestawy ćwiczeń wykonuje się na koniu, który stoi lub idzie stępa. Pacjent może siedzieć na koniu na oklep, tyłem lub przodem, leżeć na zwierzęciu lub może być przywiązany do konia w zależności od uwarunkowań. Ćwiczenia opracowuje terapeuta i cały czas ma kontrolę i w miarę potrzeb zmienia je. Kontroluje zachowanie konia i skłania go, by poruszał się w różnym tempie. Podstawowym celem terapii jest sprowokowanie właściwych reakcji u pacjentów. Posadzony na grzbiecie konia pacjent, żeby utrzymać równowagę, musi poruszać się całym ciałem. Kontakt z żywym zwierzęciem ma ogromny wpływ na chorego, uczy go radzenia w trudnych sytuacjach. Dla dzieci z zespołem Downa koń często staje się niezawodnym przyjacielem. Chód konia doskonale imituje chód człowieka i pozwala poruszać i przemieszczać się osobom niezdolnym do normalnego chodzenia. Olbrzymią zaletą Hippoterapii jest to, że zajęcia odbywają się na świerzym powietrzu.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy terapii należy skonsultować się z lekarzem

Brak komentarzy: