wtorek, 6 września 2011

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Olejki eteryczne to naturalne leki na wiele schorzeń .Jest ich bardzo dużo, mają wszechstronne zastosowanie.
Oto kilka przykładów olejków eterycznych i ich wpływ leczniczy na organizm ludzki.
Olejek kamforowy – otrzymuje się z drzewa kamforowego. Posiada właściwości antyseptyczne, rozgrzewające i przeciwbólowe. Ma zastosowanie w schorzeniach górnych dróg oddechowych, w infekcjach skóry, w stanach zapalnych ucha. Kamfora działa uspokajająco.
Stosuje się go do: masażu,kąpieli,kompresy, inhalacje w stanach zapalnych skóry(wrzody,stłuczenia...), w zapaleniu górnych dróg oddechowych ( kaszel, katar, grypa...), w bezsenności,depresji. Przed zastosowaniem dobrze jest skonsultować się z lekarzem, z uwagi na silne działanie olejku.
Olejek lawendowy – otrzymuje się z lawendy prawdziwej. Pomaga na poparzenie słoneczne i ukąszenie komarów, leczy trądzik, egzemę, łupież,, stany zapalne skóry,grzybice liszaje ,pleśniawki pochwy, wszawice. Olejek lawendowy skutecznie reguluje zaburzenia układu trawiennego. Działa przeciwbólowo w reumatyzmie , zapaleniu ucha,menstruacji i migrenie. Stosuje się go do masażu bolących miejsc, w kąpieli,inhalacji oraz do kompresów. Olejku lawendowego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży.
Olejek sandałowy – otrzymuje się z drewna sandałowego. To bezcenny składnik wód, perfum damskich i męskich,ma niezwykle trwały zapach. Od stuleci jest znany jako środek kojący i uspokajający. Ma działanie antyseptyczne w infekcjach skóry, dróg oddechowych i trawiennych. Pomaga w żylakach, zaburzeniach menopauzy, zapalenia pęcherza moczowego i astmie. Łagodzi podrażnienia skóry, łupież, egzemy, napięcie seksualne , działa na bezsenność. Stosuje się go podczas kąpieli, do masażu, inhalacji i kompresu. Olejek o silnym działaniu , zaleca się konsultacje z lekarzem.
Olejek jałowcowy – otrzymuje się z owoców jałowca. Olejek jałowcowy i jagody mają zastosowanie w zielarstwie, farmacji,w kuchni jako przyprawy i aromaty. Olejek jet stosowany przy leczeniu łojotoku, trądziku, łupieżu, jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny. Obniża ciśnienie krwi i reguluje gospodarkę płynami w organizmie , co ma ogromne znaczenie walce z cellulitis. Zmniejsza rozstępy skóry ma działanie ściągające. Stosuje się w masażach przy bólach i zmęczeniu, kąpiel bóle rematyczne,zapalenia skórne,hemoroidy, żylaki,inhalacje w nadciśnieniu i bezsenności. Olejku nie należy stosować w czasie ciąży.

Brak komentarzy: