Pigwa pospolita,przypomina gruszę ale ma większy kwiatostan różowy lub biały. Pędy nie mają cierni. Żółto-żółtawe owoc pigwy mają średnicę 6 cm. Są owłosione i bardzo aromatyczne.
Nie nadają się do jedzenia na surowo,ponieważ ich miąższ jest cierpki, twardy i suchy. Owoce nadają się na przetwory:galaretki,kompoty i konfitury. Miąższ w trakcie gotowania zmienia barwę z żółtej na różową. Pigwa jest bogata w pektyny, zawiera także sporą ilość tanin.
Pigwa pospolita zawiera składniki lecznicze, które min. leczą błony śluzowe przewodu pokarmowego, nieżyt jelit i problemy trawienne. Pomaga przy biegunce i czerwonce. Napar z pigwy łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła. Odwar z nasion jest stosowany jako środek wykrztuśny przy nieżytach górnych dróg oddechowych.
Nasiona z pigwy pospolitej,pokruszone i macerowane w wodzie, łagodzą podrażnienia skóry. Okłady sporządzone z naparu owocu pigwy goją stany zapalne spojówek,zajady, hemoroidy oraz oparzenia i odmrożenia. Naparem możemy płukać włosy , wzmacnia on cebulki włosów.
Pigwowiec japoński ma mniejsze owoce niż pigwa, kształt jabłka,kolor żółty lub zielonkawo-żółty. Duże komory nasienne wypełnione wieloma nasionami. Twardy i cierpki miąższ nie nadaje się do spożycia na surowo. Z pigwowca sporządza się doskonałe przetwory. Bardzo często dodaje się je dla przełamania smaku do innych przetworów, które są mdłe lub zbyt słodkie . Kwaskowate przetwory doskonale smakują z pieczywem.
Pigwowiec to roślina o dużych właściwościach leczniczych. Jest bogaty w wiele składników odżywczych, zawiera mnóstwo kwasów organicznych i witamin, przede wszystkim witaminę C( 90mg w 100g owocu).
Owoce pigwowca zapobiegają infekcjom, kruchości naczyń włosowatych, miażdżycy, zawałowi serca i chorobom nowotworowym. Poprawiają krążenie krwi. Regulują pracę przewodu pokarmowego, działają wzmacniająco, regenerująco i odżywczo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz