poniedziałek, 14 listopada 2011

LECZENIE NATURALNE W STANACH ZAPALNYCH DRÓG MOCZOWYCH


Zapalenie dróg moczowych najczęściej spowodowane jest infekcją przez np. drobnoustroje albo przez zatrucie toksynami(silne leki np. antynowotworowe, radioterapia).Zaburzenia te częściej pojawiają się u mężczyzn po 50 roku życia. Dochodzi wówczas do powiększenia gruczołu krokowego , a dalej związane z tym utrudnienie w odpływu moczu z pęcherza moczowego. U kobiet do stanu zapalnego dochodzi często na skutek zakażenia podczas stosunku płciowego. Powstaniu zakażenia sprzyjają wszelkie stany , powodujące niedostateczne opróżnienie cewki moczowej lub obecność w niej ciał obcych ( kamica, nowotwór).
Zapalenie pęcherza morze mieć postać ostrą lub przewlekłą.
Naturalne metody leczenia stanów zapalnych dróg moczowych .
Ziołolecznictwo- należy pić dużo płynów, zwłaszcza wody i naparów sporządzonych z ziół. W łagodnych dolegliwościach można pić herbatkę ziołową z rumianku, z wiązówki błotnej. Mącznica lekarska jest silnym środkiem antyseptycznym. Rzepik pospolity działa tonizująco i ściągająco na tkanki zmienione zapalnie. Inne ziele to prawoślaz lekarski posiada właściwości łagodzące stany zapalne. Można spożywać seler zwyczajny, który posiada działanie alkalizujące na mocz . Zaleca się spożywać dużą ilość czosnku w celu podniesienia odporności organizmu.
Dieta-jeszcze raz dużo płynów i herbatek ziołowych. Unikać alkoholu, mocnej herbaty i kawy, które podrażniają pęcherz. Czasami pomocne jest dodać do wody szczyptę sody , co nadaje jej odczyn zasadowy. Należy unikać kwaśnych potraw, niedojrzałych owoców, agrestu, śliwek, rabarbaru,pomidorów. Do antybiotyków koniecznie przyjmować jogurty dla zachowania prawidłowej flory bakteryjnej. W celu zapobiegania infekcji dróg moczowych należy pić sok (lub tabletki) z żurawiny. W celu złagodzenia już istniejących dolegliwości można pić herbatki z pokrzywy oraz mieszanki ziołowe kukurydzy z perzem, liściem prawoślazu. Zamiast kawy i herbaty należy przygotować kleiki jęczmienne z dodatkiem miodu i cytryny.
Aromaterapia- olejki eteryczne mają silne działanie antyseptyczne i należy używać je jak najwcześniej. Najlepiej jest je dodawać do kąpieli, maksymalnie 10 kropli. Najkorzystniejsze olejki to : rumiankowy, bergamotowy, cytrynowy i sandałowy. Można zastosować kompres na podbrzusze
z 5 kropli olejku rumiankowego lub lawendowego , przy silnych dolegliwościach.
Leki homeopatyczne- Cantharis przy ostrych bólach podczas oddawania moczu i parciu,Pulsatilla w parcie na pęcherz, Staphsagria przy bolesności okolic sromu i cewki moczowej.

Brak komentarzy: