poniedziałek, 14 listopada 2011

ZIOŁOLECZNICTWO- RUMIANEK POSPOLITY


Rumianek pospolity należy do najbardziej popularnych ziół. Rośnie prawie wszędzie, nie potrzebuje szczególnych warunków uprawnych. Jest ziołem chętnie wykorzystywanym w : lecznictwie ludowym , ziołolecznictwie, leczeniu naturalnym, kosmetyce i w gospodarstwie domowym.
Rumianek znany był w starożytności , ceniono go z uwagi na swoisty aromat.
Właściwości lecznicze rumianku : wywar z ziela ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i tonizujące. Picie wywaru lub herbatki z rumianka reguluje funkcje układu pokarmowego, pobudza apetyt, u osób cierpiących na zaburzenie łaknienia. Herbatka z koszyczka rumianku polecana jest na stany skurczowe jelit,żołądka u dorosłych i dzieci oraz polecana jest osobom z wrzodami żołądka. Wywar z rumianku pomaga w stanach zapalnych nerek,pęcherza moczowego .
U kobiet będących w ciąży wskazana jest duża ostrożność w stosowaniu olejku rumiankowego, ponieważ pobudza on skurcze macicy.
Zewnętrznie rumianek jest stosowany jako okład na : skórę , błony śluzowe,trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia słoneczne. Rumianek ma szczególne zastosowanie w różnych dolegliwościach kobiecych. Z uwagi na delikatne działanie ziela, może być ono stosowane w wielu schorzeniach min. w stanach zapalnych spojówek, rogówek i tęczówki oka. Zaleca się przemywanie oczu wywarem z rumianku. Można stosować go jako parówkę na wrażliwą cerę. Wywar przygotowany z mieszanki ziół : rumianek, szałwia i liście mięty może być stosowany w codziennie higienie jamy ustnej. Taki zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.

Brak komentarzy: