czwartek, 3 listopada 2011

NASTURCJA W KUCHNI I W LECZENIU NATURALNYM


Nasturcja rośnie naturalnie w Peru, Ekwadorze i Boliwii. Do Europy została przywieziona w XVII wieku. Najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu. Jest rośliną nie wymagającą , toleruje wilgotną i ubogą w składniki odżywcze glebę.
Nasturcja jest popularną rośliną ozdobną, możną ją wykorzystywać w kuchni i w naturalnej medycynie. Zarówno jej liście jak i pączki kwiatowe z uwagi na intensywny, ostry aromat doskonale nadaje się do sałatek lub na kanapki. Można je konserwować w occie . Dodane w całości do sałatek nadają jej interesujący lekko pieprzny posmak. Posiekane drobno liści nasturcji można utrzeć z białym serem na pastą do kanapek,dodać do jajecznicy lub omletu.
Młode rozdrobnione nasiona nasturcji stanowią składnik sosu tatarskiego.
Duże pachnące kwiaty są doskonałe do dekoracji potraw.
Liście i kwiaty są zbierane od połowy lata do jesieni.
Znana jest inna odmiana- nasturcja bulwiasta , uprawiana jest ona głównie w Andach, tworzy pod ziemią wydłużone, gruszkowate kłącza. Bulwy są jadalne , spożywa się je po ugotowaniu lub w postaci sałatek.
Nasturcja w lecznictwie naturalnym ma zastosowanie jako: lek o działaniu bakteriobójczym, leczy katar, przeziębienie, anginę, grypę . Wyciąg na spirytusie jest stosowany w leczeniu bronchitu i w rozedmie płuc. Usprawnia proces trawienny, działa żółciopędne, pobudza czynności żołądka, leczy niestrawność,kolkę wątrobową, kamicę żółciową i zapobiega otyłości.
Preparaty z nasion nasturcji działają silnie jak antybiotyk, likwidują bakterie w drogach oddechowych, moczowy oraz w stanach zapalne kobiecego układu rozrodczego.
Liście nasturcji dostarczają organizmowi witaminy C.
Świeże liście nasturcji są zalecane w postaci kompresu na trudno gojące się rany,ropiejące krosty,owrzodzenia i inne infekcje. Nalewkę z ziela wciera się w skórę głowy w przypadku wypadania włosów.

Brak komentarzy: