piątek, 11 listopada 2011

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE-KASZTANOWCA ZWYCZAJNEGO


Kasztanowiec zwyczajny pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, z Grecji i Azji Mniejszej.
W Polsce jest popularny jako drzewo dekoracyjne, sadzi się go w parkach oraz wzdłuż alej miejskich.
Do celów leczniczych wykorzystuje się korę kasztanowca, którą zdejmuje się wiosną z młodych gładkich gałązek, kwiaty, które zrywana się w pełni kwitnienia oraz owoce i owocnię . Kasztanowiec posiada związki lecznicze jak : saponiny, garbniki, związki kumarynowe i karotenoidy.
Kasztanowiec jest skutecznym lekiem ziołowym na schorzenia układu żylnego. Poprawia stan ścian włosowatych naczyń krwionośnych , zmniejsza ich kruchość ,obniża krzepliwość krwi i usprawnia krążenie. Przeciwdziała zastojom żylnym. Ma działanie wzmacniające , przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wyciąg z nasion , kwiatów i liści pomaga w obrzękach wynikających z urazów mechanicznych. Również w obrzękach głośni, płuc , a nawet mózgu. Zmniejsza krwawienia wewnętrzne, krwiaki,odmrożenia, leczy hemoroidy, stany zapalne żył. Kwiat kasztanowca pomaga w stanach zapalnych i nieżytach żołądka i jelit. Odwar z kory pity przed jedzeniem pomaga na nieżyt przewodu pokarmowego, na biegunkę i wrzody jelita grubego.
Z owoców kasztanowca sporządza się nalewki,kremy , maści skuteczne w leczeniu żylaków. Odwar z kwiatów kasztanowca pomaga na kontuzje,oparzenia ,obrzęki i otarcia naskórka. Kasztany neutralizują szkodliwe promieniowanie. Odwar z owocni pomaga w zranieniach odbytu, reumatyzmie i przy powiększeniu prostaty.
Kora kasztanowca ma zastosowanie w przemyśle garbarskim oraz do farbowania wełny. Z nasion uzyskuje się skrobię, z której wytwarza się klej oraz paszę dla zwierząt. Drewno kasztanowca jest doskonałe do produkcji meblarskiej.
Prześlij komentarz