Wszystko o metodach naturalnego leczenia.Zdrowa żywność,diety lecznicze,leczenie schorzeń,kuracje domowe,naturalne kosmetyki,naturalne leki ,ziołolecznictwo,profilaktyka.
czwartek, 17 listopada 2011
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE SOSNY ZWYCZAJNEJ
Sona zwyczajna ma zastosowania w medycynie naturalnej i konwencjonalnej oraz w przemyśle. Surowcem leczniczym są pączki, zbierane wiosną tuż przed pęknięciem , kora, igliwie, kalafonia, dziegieć sosnowy oraz bursztyn. Pączki i pędy zawierają olejek eteryczny, garbniki, żywice, witaminę C, karoten i substancje gorzkie. Kora sosnowa zawiera również garbniki, olejek eteryczny i związki cukrowe. Igliwie jest bogate w witaminy C, PP, A,sole mineralne oraz związki azotowe. Jeżeli chodzi o skład chemiczny bursztynu, zawiera on kwas bursztynowy.
Preparaty z sosny zwyczajnej ( np. syropy, olejek) są skutecznym naturalnym lekiem na zapalenie oskrzeli i w chorobach górnych dróg oddechowych. Leczą zapalenie gardła, chrypkę, kaszel.
Napar z pączków lub pędów działa wzmacniająco, zwiększa odporność, działa wykrztuśnie i napotnie. Olejek sosnowy działa bakteriobójczo, rozkurczowo i moczopędnie.
Olejek sosnowy poleca się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Olejek wcierany w bolące miejsce pomaga na reumatyzm, nerwobóle działa pobudzająco i odświeżająco. Krople olejku sosnowego można dodawać do kąpieli , która leczy nadwrażliwość nerwową, nerwice i bezsenność. Leczy odmrożenia, sinice , owrzodzeniach żylakowate. Młode pędy i igły można dodawać również do relaksującej kąpieli. Napar z pędów i igliwia leczy nerwobóle , działa korzystnie na odmrożenia i reumatyzm. Olejek terpentynowy uzyskany z korzenia sosny leczy gościec i reumatyzm, działa odkażająco, pomaga na grzybicę stóp, liszaje, świerzb, wypadanie włosów. Olej wchodzi w skład maści siarkowej. Spirytus bursztynowy służy do wcierania w skórę w reumatyzmie, gościu, bólach mięśni i nerwicy. Ponadto smarowanie nim skroni , łagodzi bóle głowy. Kalafonia służy do produkcji maści i plastrów.
Jeżeli chodzi o zastosowanie sosny w przemyśle to bardzo cennym surowcem jest jej drewno . Jest ona podstawowym materiałem budowlanym. Z korzenia sosny otrzymuje się terpentynę, kalafonię i smołę. Z igliwia selekcjonuje się olejki eteryczne do przemysłu kosmetycznego i perfumeryjnego.
Kora sosny jest wykorzystywana w ogrodnictwie jako cenny torf.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz