wtorek, 24 stycznia 2012

WARTOŚCI ODŻYWCZE I LECZNICZE MIODU


Miód zawiera w swoim składzie witaminy z grupy B,dużą ilość łatwo przyswajalnych cukrów prostych, kwasów organicznych i soli mineralnych (min. soli wapnia i magnezu). Zawiera ważną substancję tzw. inhibina, która hamuje rozwój drobnoustrój w organizmie.
Dzienne dawka miodu niezbędna dla osoby dorosłej, to 60-100g ( 3-5 łyżek stołowych). Miód najlepiej przyjmować 3 razy dziennie, rozpuszczając w wodzie, mleku lub herbacie. Można spożywać bezpośrednio z łyżki , przytrzymując go w ustach. W ten sposób czynne składniki miodu przenikają bezpośrednio do krwi. Miodu nie można podawać niemowlętom, starszym dzieciom podaje się około 3-5 łyżeczki dziennie.
Wartości kulinarne miodu: zastępuje cukier; dodaje się do ciast, pierników i deserów; dodaje walorów smakowych mięsu( posmarowane miodem mięso przed pieczeniem, uzyskuje piękną chrupiącą skórkę.
Rodzaje miodów i ich właściwości lecznicze :
Miód lipowy-aromatyczny,delikatny o złotożółtej barwie. Leczy przeziębienie i stresy.
Miód gryczany-powstaje z nektaru kwiatów gryki. Jest ciemny, brązowy, ma silny aromat i ostry drapiący smak. Bogaty jest w olejki eteryczne. Posiada działanie uodporniające i odtruwające. Przyśpiesza gojenie się ran.
Miód spadziowy- min. z drzew iglastych, jest ciemny, smak ma wyrazisty i delikatny oraz przyjemny zapach. Pomaga w anemii,w schorzeniach serca i układu krążenia oraz miażdżycy. Zalecany jest w stanach wyczerpania fizycznego i w napięciu psychicznym. Napój z miodu , wody i soku z cytryny pomaga przy ogólnym osłabieniu.
Miód wielokwiatowy- powstaje od pszczół zbierających nektar z różnych kwiatów. Ma łagodny smak,przyjemny zapach, jasny żółtawy kolor. Pomaga np. na katar sienny( 2-3 łyżeczki miodu zjadane w okresie zimowym, przygotowują organizm na przesilenie wiosenne).
Miód rzepakowy- bardzo słodki ale o lekko cierpkim posmaku. Pomaga w chorobach serca i układu krążenia.
Miód wrzosowy-przeciwdziała chorobom pęcherza moczowego,nerek i prostaty. Najlepiej go popijać rozcieńczony w wodzie z dodatkiem soku z cytryny i łyżeczką oliwy.
Miód akacjowy i mniszkowy- niezastąpiony przy problemach z wątrobą i żołądkiem. Dwie łyżeczki miodu rozpuszczamy wieczorem w szklance ciepłej wody i pijemy na czczo drugiego dnia.
Kit pszczeli – to najstarszy lek (propolis).Posiada on właściwości antyseptyczne. Poprawia wzrok,wzmacnia organizm,zapobiega powikłaniom po infekcjach,regeneruje tkankę chrzęstną i kostną,koi nerwy, poprawia pamięć i sprawność fizyczną. Leczy astmę i choroby układu trawiennego,oparzenia skórne,łuszczycę oraz przyśpiesza wzrost włosów.

Brak komentarzy: