sobota, 28 stycznia 2012

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE I ODŻYWCZE RYB


Ryby są pełnowartościowym składnikiem naszego pożywienia.
Działanie lecznicze ryb : ryby dzięki zawartości jodu wspomagają pracę tarczycy; tłuszcze ryb morskich obniżają poziom cholesterolu we krwi; zmniejszają ryzyko zawału serca; zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych; normalizują ciśnienie tętnicze; leczą miażdżycę i zapobiegają chorobom krążenia. Inna ważna rola lecznicza ryb to : łagodzenie dolegliwości reumatycznych ( z uwagi na zawartość selenu ); działanie przeciwnowotworowe. Spożywanie ryb korzystanie wpływa na cerę i nadaje połysk włosom. Niektóre tłuste ryby ( sardynki, łosoś i węgorz) mają większą zawartość cholesterolu, nie są wskazane dla cukrzyków oraz u osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi.
Oleje uzyskane z wątroby ryb są nazywane tranem . Zapobiega on krzywicy , wspomaga układ odpornościowy i działa wzmacniająco.
Do najbardziej znanych ryb morskich należą : flądra, dorsz, morszczuk, halibut, śledź, karmazyn, makrela, tuńczyk, łosoś, sardynki oraz sola .
Do ryb słodkowodnych należą : karp,leszcz,węgorz,okoń,szczupak,lin,karaś, sandacz, sielawa, pstrąg.
W porównaniu do mięsa zwierzęcego i drobiu , ryby są o wiele zdrowsze. Są źródłem lekko strawnego i wartościowego białka. Zawierają witaminy A, D, i E oraz witaminy z grupy B. Dostarczają organizmowi cennych mikroelementów min:fosfor, magnez i wapń( który jest głównym budulcem kości i zębów).
Mięso ryb morskich zawiera dodatkowo jod oraz niezbędne dla naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które odpowiadają za właściwą pracę komórek w ciele człowieka.
Ryby zawierają dużą wartość odżywczą i powinny stanowić jeden z ważniejszych składników każdego posiłku. Powinno spożywać je 2-3 razy w tygodniu. Najzdrowsze są ryby pieczone, duszone w folii, grillowane lub gotowane na parze
Uwaga ! Ryby świeże najlepiej przyrządzać w dniu zakupu. Niemiły zapach ryb można zmniejszyć przez moczenie w mleku(30 minut).
Prześlij komentarz