Mniszek lekarski ( znany jako dmuchawiec lekarski) jest byliną o grubej mięsistej łodydze, wypełnionej białym płynem(sok mleczny o gorzkawym smaku).Na początku maja rozwija się koszyczek kwiatowy o intensywnej żółtej barwie. Dmuchawiec jest rośliną bardzo popularną w Polsce. Rośnie na łąkach,trawnikach przy drodze w zaroślach i na zboczach.
W medycynie naturalnej wykorzystuje się korzeń mniszka, świeże i młode liści oraz kwiaty. Roślina zawiera glikozydy, flawonoidy, cholinę, olejki eteryczne, witaminy A, B, C, D ,sole mineralne(potas, magnez,siarkę krzem). Świeży mniszek, podobnie jak pokrzywa, jest używany do oczyszczającej kuracji wiosennej. Kuracja polega na spożywaniu przez dwa tygodnie świeżych liści i korzeni rośliny. Można je dodawać do sałatek np. z marchewką, kapustą i skropione sokiem z cytryny. Ze świeżych liści mniszka przygotowuje się smaczną zupę.
Mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie w naturalnym leczeniu schorzeń wielu narządów. Mniszek reguluje pracę wątroby, leczy stany zapalne wątroby i woreczka żółciowego. Pomocny przy żółtaczce , przeciwdziała zastojom żółci. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych ważnych w procesie trawienia. Mniszek jest zalecany w chorobach serca , gdyż wzmacnia naczynia krwionośne. Kwiaty mniszka są pomocne w schorzeniach jajników, oraz w zaburzeniach miesiączkowania .Zalecany jest w chorobach nerek, śledziony, miażdżycy przy chorobach wirusowych zwiększając odporność organizmu. Mniszek zalecany jest w rekonwalescencji. Roślina ma działanie moczopędne, żółciopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, wzmacniające i tonizujące. Mniszek wzmacnia organizm osłabiony kuracją antybiotykową.
Napar z mniszka jest stosowany w przewlekłych nieżytach jamy ustnej gardła i oskrzeli, likwiduje kaszel, ból gardła oraz obrzęki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz