Hizop pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Zbudowany jest z prostej łodygi , która osiąga wysokość 60 cm, górę wieńczą kwiaty zebrane w kształt kłosa. Roślina kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Wydziela charakterystyczny , balsamiczny zapach.
Do celów leczniczych wykorzystuje się świeże lub suszone górne części pędów, zebrane na początku kwitnienia rośliny, jak również same kwiaty. Hizop zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, glikozydy,garbniki, związki gorzkie, fitosterole oraz sole mineralne.
Hizop lekarski posiada naturalne właściwości lecznicze np.:napar z ziela, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciw-wirusowo, rozkurczowo i ściągająco. Leczy wzdęcia, bóle brzucha,zaparcia,biegunki, nudności,niedokwaśność, nerwicę żołądka ,nieżyty przewodu pokarmowego. Poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soków trawiennych i wzmaga apetyt.
Hizop lekarski wspomaga układ krwionośny,zmniejsza napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, pobudza krwawienie miesiączkowe. Wyciąg z zioła pomaga w przewlekłych nieżytach gardła ,oskrzeli,kaszlu, chrypki, rozedmy płuc, astmy. Leczy ból zębów, zapalenia okostnej. Roślina ma zastosowanie w kamicy moczowej i żółciowej, w rekonwalescencji po ciężkiej chorobie. Wchodzi w skład mieszanki ziołowej pomocnej przy białaczce.
Odwar z hizopu lekarskiego ma działanie przeciwzapalne,przeciwkrwotoczne, ściągające na skórę i błony śluzowe. Wyciąg olejowy lub miazga z świeżej rośliny stosowany jest na stłuczenia, siniaki, obrzęki. Odwar służy również do płukania gardła w nieżytach gardła, chrypki, leczy opryszczkę wargową. Moczenie nóg w odwarze z hizopu, ziela skrzypu, krwawnika i kory dębowej pomaga w nadmiernej potliwości stóp.
Hizop lekarski jest doskonałą przyprawą,służy do przyprawiania mięsa,zup, pieczeni, sosów i potraw z warzyw strączkowych. Często dodaje się do sałatek z twarogiem. Najlepiej komponuje się smakowo z pietruszką i selerem. Może być używany świeży i suszony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz