środa, 23 maja 2012

OWOC JARZĘBINY LEK I KULINARNY SPECYFIK

Jarzębina ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych zbiera się kwiaty na początku kwitnienia oraz owoce w pierwszej fazie dojrzałości. Występują w niej kwasy organiczne karotenoidy, gorycze, cukry, garbniki, składniki mineralne oraz witaminy C,A i P. Owoce jarzębiny mają działanie moczopędne, bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające ( np. błony śluzowe przewodów pokarmowych) .Uzupełnia niedobór witamin(Ci A), wzmacniając organizm.
Leczy biegunki, nieżyty żołądka, dwunastnicy , jelita cienkiego, schorzeń wątroby. Pomaga w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek oraz kamicy nerkowej. Stosowana przy zaburzeniach układu krwionośnego : w miażdżycy, skazie krwotocznej, zaburzeniach obwodowego krążenia krwi,poprawia pracę serca. Leczy żylaki odbytu. Owoce jarzębiny stosowane są w chorobach oczu, leczą jaskrę i zaćmę, przynoszą ulgę zmęczonym oczom. Leczą paradontozę, alergie i wypadanie włosów. Skuteczny w leczeniu przeziębień, kataru, anginy, grypy. Napar z kwiatu jarzębiny działa moczopędnie, rozwalniająco,pomaga w nerwicy żołądka , schorzeniu jajników i bolesnym miesiączkowaniu. Nalewka lub wino z jarzębiny obniża popęd płciowy u mężczyzn.
Owoce jarzębiny nie nadają się do jedzenia na surowo, gdyż mają gorzki i cierpki smak. Zawarty w owocu kwas parasorbowy , może powodować biegunkę lub wymioty. Owoce poddane gotowaniu lub zamrażaniu tracą szkodliwy związek (kwas rozkłada się ).
Do celów spożywczych zbiera się owoce w pełni dojrzałe. Jarzębina jest doskonałym dodatkiem do dżemów, marmolad,dżemów, kompotów zaostrzają smak innych owoców ( jabłek lub gruszek).
Z jarzębiny wyrabia się soki i syropy, a także aromatyczny ocet, wina, nalewki, likiery nalewki alkoholowe ( tzw. jarzębiak). Dojrzałe grona jarzębiny zanurzone w cieście naleśnikowym, usmażone i podane z cukrem stanowić mogą doskonały deser. Galaretka z jarzębiny pasuje do dań mięsnym np. sarniny, dziczyzny i tłustych mięs.

Brak komentarzy: