sobota, 5 maja 2012

PIERWSZA POMOC W UKĄSZENIACH I UŻĄDLENIACH

Wyższe temperatury to czas pojawienia się różnych owadów i zwiększenia ryzyka ukąszenia i użądlenia. W Polsce w ostatnich latach bardzo niebezpieczne stało się ukąszenie przez kleszczy, które mogą przenosić wirusowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę. Zaleca się szczepienia ochronne dla wszystkich, ale szczególnie dla osób przebywających w miejscach gdzie występują siedliska kleszczy Np; lasy, łąki, parki,okolice zbiorników wodnych.
Innym , równie niebezpiecznym zagrożeniem dla zdrowia jest użądlenie przez osy lub pszczoły, szczególnie groźne dla osób uczulonych na użądlenia. Reakcja alergiczna na jad może zagrażać bezpośrednio życiu człowieka.
Pierwsza pomoc , naturalne zabiegi.
Zapobiegawczo wskazane jest sprawdzanie skóry, fałdów i pachwin po każdym pobycie w miejscach, gdzie mogą być kleszcze. W przypadku gdy znajdziemy na ciele kleszcza , powinniśmy go usunąć .Zabieg nie jest trudny, potrzebna jest do niego specjalna pęseta ( może być kosmetyczna). Należy chwycić końcówkami pęsety kleszcza, tuż przy skórze i ruchem śrubowym usunąć go ze skóry ( podobnie jak usuwa się drzazgę, bardzo starannie). Na koniec należy zdezynfekować skórę spirytusem lub wodą kolońską. Gdyby po 7-14 dni pojawiła się gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty , należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to początek kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Natomiast inne objawy mogą wystąpić przy boreliozie. Zaczynają się po 3-30 dniach od ukąszeniu kleszcza, pojawia się czerwona obrączka na skórze wokół miejsca ukąszenia. Boreliozę trzeba koniecznie leczyć antybiotykami, aby uniknąć powikłań.
W przypadku użądlenia przez osę lub pszczołę, należy jak najszybciej usunąć żądło, ponieważ jad w ciągu następnych 2-3 minut wnika do skóry. By złagodzić ból , najlepiej przyłożyć kostkę lodu lub coś zimnego. Zimno hamuje rozchodzenie się jadu w skórze i zmniejsza obrzęk. Można miejsce ukąszenia przemyć roztworem sody, rozcieńczonego octu lub soku z cytryny. Skutecznym naturalnym lekiem na użądlenia jest plasterek cebuli, przyłożony do obolałego miejsca.
Jeśli u osoby użądlonej pojawiają się duszności ( a może być uczulona na jad) należy natychmiast wezwać pogotowie lub zawieść do szpitala. Szybka pomoc może uratować jej życie.

Brak komentarzy: