piątek, 8 czerwca 2012

RZEŻUCHA JEJ WARTOŚCI LECZNICZE I SMAKOWE

Rzeżucha (zwana też pieprzycą, gdyż ma specyficzny ostry zapach i smak) jest rośliną jednoroczną. Posiada silnie rozgałęzione łodyżki,a słabo rozwinięty system korzeniowy. Można ją wysiewać do gruntu lub uprawiać w warunkach domowych. W domu można zasiać nasiona w doniczce lub wysiewać na mokre podłoże (zwilżona wata ,lignina lub gaza) na spodeczku. Te ostatnie kiełkują w ciągu 2-3 dni,po 7-10 dniach możemy zbierać liście. Tą metodą możemy mieć rzeżuchę dostępną przez cały rok kalendarzowy.
Rzeżucha w Polsce jest mało doceniana i rzadko uprawiana. Świerze liścienie i liście rzeżuchy zawierają olejek eteryczny, który nadaje specyficzny zapach i smak, pobudza on apetyt. Rzeżucha zawiera wiele witamin min. witaminę B1, C i A,sole mineralne np.: żelazo, siarka, wapień, jod.
Rzeżucha jest cennym naturalnym lekiem. Jednak należy stosować ją z umiarem,szczególnie przy schorzeniach dróg moczowych. Roślina dobrze oczyszcza krew, pobudza pracę tarczycy( z uwagi na jod, który zawiera w dużej ilości). Zalecana jest osobom chorym na cukrzycę , kobietom w ciąży i karmiącym. Sok z rośliny rozpuszczony z wodą i pity na czczo działa regenerująco i skutecznie usuwa pasożyty jelit. Okłady z roztartych liści rzeżuchy łagodzą zmiany skórne min. egzemy,wysypki,owrzodzenia oraz likwiduje piegi. Sok jest korzystny dla włosów wzmacnia je, poprawia wzrost i powstrzymuje wypadanie.
Małe drobne listki rzeżuchy mają dość ostry i gorzkawy smak. Pasuje one idealnie do podkreślenia smaku sałatek warzywnych. Można dodawać je do zup (min. pomidorowej) sosów,surówek, do gotowanych , duszonych i pieczonych ryb,drobiu. Jak najbardziej nadaje się jako przyprawa do twarożku, na kanapki. Podnosi smak ziemniaków i potraw z jaj.
Nasion rzeżuchy używa się podobnie jak gorczycy.
Prześlij komentarz