sobota, 11 sierpnia 2012

BOCZNIAK - WALORY ODŻYWCZE , LECZNICZE I SMAKOWE

Zbliża się sezon na grzyby, czas na grzybobranie również boczniaków. Boczniaki rosną na wyrębach, ściętych pniach drzew liściastych .Spotyka się je w lasach, parkach na powalonych , obumarłych drzewach. Najlepsze warunki dla rozmnażania ich stwarzają taki drzewa jak: brzoza, dąb,buk, brzoza, topola i wierzba lub niektóre drzewa owocowe jak jabłoń, orzech Boczniak ostrygowaty jest jednym z najczęściej uprawianych u nas grzybów pasożytniczych .
Z uwagi na cenne walory smakowe i odżywcze boczniaki są uprawiane od XIX w.
Boczniaki są bogate w witaminy z grupy B, PP, składniki mineralne(min: potas,wapń,sód,magnez,żelazo,fosfor,cynk i białko. B-D-glukan, kwas foliowy i enzymy.
Owocniki pojawiają się późną jesienią,po pierwszych przymrozkach)i rosną przez całą zimę. Tworzą skupienia o dachówkowatym kształcie, najstarsze grzyby znajdują się na górze, młode wyrastają na dole. Jadalne są tylko młode boczniaki,po usunięciu niesmacznych , łykowatych trzonków. Młode boczniaki mają wspaniały smak i wysokie walory odżywcze. Wyodrębnione z nich białko jest trawione w 70% przez człowieka, substancja B-D-glukan ma działanie antyrakowe. Zawarte w nich enzymy obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Boczniaki można długo przechowywać i dobrze znoszą transport.
Z boczniaków przyrządza się wyśmienite dania duszone oraz marynaty. Delikatny, jasny susz boczniaków jest aromatyczny, dodany do wielu potraw podnosi ich walory smakowe.

Brak komentarzy: