niedziela, 23 września 2012

WARTOŚCI ODŻYWCZE I LECZNICZE ZUP

Czy zupy tuczą? Zupy składają się głównie z wody , kaloryczne są dodatki jak: wywar mięsny lub z kości; substancje zaprawowe(zasmażka, śmietana), główne warzywa,które decydują o smaku zupy (np. kalafiory, brokuły, pomidory, szczaw, grzyby i inne).Wywar z mięsa lub z kości jest podstawą zupy decyduje o jej wartościach odżywczych. Najodpowiedniejszy jest wywar z wołowiny z kością lub mięso z młodej kury,które zawierają białko, sole mineralne oraz witaminy) .Wiele zup sporządza się wyłącznie na warzywach, które gotuje się na małym ogniu. Uwaga mięso i kości wrzuca się do zimnej wody, natomiast warzywa do gotującej się wody(jarzyny nie stracą swoich cennych składników odżywczych).
Rodzaje zup:Niezagęszczone zupy(buliony)gotowane na wywarach mięsno -warzywnych. Podajemy je w małych ilościach dla pobudzenia apetytu. Zupy zagęszczone np. kaszą, zacierkami, mąką,żółtkiem, śmietaną , jogurtem(zupy owocowe)lub zasmażką. Zupy kremy-podaje się je na zimno lub ciepło z dodatkiem grzanek,serem,czosnkiem. Zupy z kostek bulionowych( z zagęszczonych ekstraktów z wołowiny , kurczaka, grzybów i innych). Zupy skondensowane w postaci kostki ,które zawierają (glutaminian sodu, zioła, cukier ,dużo soli) oraz zupy syntetyczne w proszku z dodatkiem barwników.
Lecznicze działanie zup; poprawiają apetyt;dostarczają organizmowi substancji wyciągowych , które silnie pobudzają wytwarzanie soków żołądkowych;rosół z kury łagodzi katar, jest źródłem białka i witamin z grupy B;zupa cebulowa łagodzi katar, usuwa zmęczenie i skutecznie likwiduje skutki spożywania w nadmiarze alkoholu; barszcz czerwony zapobiega anemii i reguluje przemianę materii;zupa pomidorowa jest bogata w witaminę C i błonnik; zupa fasolowa obniża poziom cholesterolu i pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi;zupa z soczewicy dostarcza organizmowi białka, żelaza i błonnika. Walor smakowy zup podnoszą świeże zioła(liście bazylii,mięty ,estragonu).

Brak komentarzy: