niedziela, 2 grudnia 2012

RUTA ZWYCZAJNA- NATURALNY LEK I PRZYPRAWA

Ruta jest byliną, osiąga wysokość 30-90 cm. Pochodzi z Europy Południowej.
Już w starożytności była stosowana jako lek, roślina obrzędowa i przyprawowa. Określano ją wszechlekiem i zalecano na wszelkie choroby. Ziele ma bardzo bogaty skład chemiczny, zawiera olejki eteryczne,alkaloidy,flawonoidy, garbniki,żywice, kamarynę , kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne.
Właściwości lecznicze ruty zwyczajnej-herbatka z ruty stymuluje menstruację i jest zalecana przy skąpym, bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. Reguluje ciśnienie krwi oraz pomaga w miażdżycy,uszczelnia naczynia krwionośne i pobudza krążenie obwodowe oraz wzmacnia serce. Skuteczny środek w stanach pobudzenia nerwowego: nerwicy wegetatywnej,histerii, epilepsji,migrenie,palpitacji serca,zawrotach głowy oraz w stanach depresyjnych. Ruta ma działanie wiatropędne, likwiduje wzdęcia, kolkę, zaparcia, bóle brzucha i inne zaburzenia trawienne oraz wzmaga apetyt. Wskazana w kamicy żółciowe ,wątrobowej i moczowej. Działa napotnie ,w ostrych stanach napadu kaszlu, przedłuża działanie witaminy C w organizmie. Nalewka z ruty leczy reumatyzm i nerwobóle.
Zewnętrznie- napar z ziela ruty zaleca się w bielactwie,łuszczycy,przewlekłej wysypce,ropiejących ranach i owrzodzeniach. Można przemywać nim zmęczone oczy.
Ruta ma smak korzenny,gorzki i pikantny oraz posiada intensywny zapach.
W kuchni przyprawia się rutą mięso , ciężkie i tłuste sosy, potrawy z jaj,świeże warzywa np:sałatę, karczochy,szpinak. Dodaje się do serów,ryb i grzybów. Ruta jest dodawana do konserwowanych ogórków. Znajduje zastosowanie w ziołowych napojach, winach,wermutach, piwie . Olejek eteryczne z ruty dodaje się do aromatyzowania koniaków, nalewek oraz likierów. Charakterystyczny zapach można rozpoznać w perfumach i wodach kolońskich.
Ruta doskonale harmonizuje się w kompozycji ziołowej np.: z bazylią, kolendrą,hizopem i tymiankiem.

Brak komentarzy: