poniedziałek, 24 czerwca 2013

ZDROWIE W KISZONKACH

Nadmiar spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego (dużo mięsa,wędlin), mało warzyw i surówek oraz brak ruchu prowadzi do zaburzenia w układzie trawiennym, niewydolności wątroby i zalegania toksyn w organizmie. Zostaje zachwiana równowaga kwasowo-zasadowa. Nieceniony jest wpływ kiszonek na organizm ludzki. Zalicza się do nich: kiszoną kapustę, biały barszcz (zakwaszany mąką razową),barszcz z kiszonych buraków , kwas chlebowy oraz ocet jabłko(z własnej spiżarni,najlepiej pić go rano -2-3 łyżki octu jabłkowego na szklankę wody z 2 łyżkami miodu)Pomaga na zaparcia.
Kiszonki znane są od dawna,oparte są o wypróbowane przepisy naszych babci.
Najpopularniejszą i zdrową kiszonką jest kapusta kiszona, spożywana jako surówka lub podawana w postaci rozcieńczonego soku z kapusty. Kapusta kiszona ,ma działanie antynowotworowe. Zawarty w kiszonej kwas mlekowy(powstały w procesie fermentacji) przywraca właściwą florę bakteryjną w jelitach np. po kuracji antybiotykowej.
Barszcz biały wpływa korzystnie na układ trawienny, zawiera dużo witaminy B,(wysoka temperatura niszczy witaminę i neutralizuje kwas mlekowy).
Kiszony barszcz czerwony, korzystnie wpływa na florę bakteryjną w jelitach, likwiduje anemię(buraki działają krwiotwórczo).Zalecany jest kobietom w ciąży i w obfitej miesiączce.
Kwas chlebowy jego cenne właściwości lecznicze wynikają z zawartości w nim kwasu mlekowego,witamin z grupy B, witamina E. Regularne picie kwasu chlebowego leczy zaburzenia układu pokarmowego ,poprawia pracę żołądka, jelit. Kwas chlebowy leczy alergie, reumatyzm,migreny,,niedokrwistość,nerwice oraz choroby skóry(łuszczyca).

Brak komentarzy: