środa, 9 lipca 2014

SZAŁWIA LEKARSKA- LECZNICZE ZIELE I PRZYPRAWA




Znane są różne gatunki szałwii. Dziko na łąkach, w zaroślach rośnie szałwia łąkowa. Uprawiane są różne gatunki szałwii ozdobnej np. zwane czerwoną.
Do celów leczniczych uprawia się szałwie lekarską. Liście i kwiaty rośliny zawierają gruczoły z olejkiem eterycznym. Szałwia lekarska zawiera dużo garbników i gorycze. Smak ma korzenny, nieco cierpki i gorzki. Roślina zawiera również żywice oraz witaminy B1 i C.
Wysuszone liście są ważnym, naturalnym surowcem leczniczym o wielostronnym działaniu. Stosuje się je jako napar do picia, płukanki, przemywania, okłady oraz w mieszankach ziołowych.
W leczeniu naturalnym szałwia reguluje pracę układu pokarmowego, pomaga w zaburzeniach i nerwicach żołądka, usprawnia pracę jelit , ułatwia trawienie, leczy biegunki. Wpływa korzystnie na wydzielanie żółci, soków żołądkowych i czynność wątroby. Szałwia lekarska ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalnie, ściągające, przeciwbólowe, wzmacniające i przeciwpotne.
Zaleca się ją w nieżycie górnych dróg oddechowych, reumatyzmie i cukrzycy.
Świeże jak również suszone (sproszkowane) liści szałwii są doskonałą przyprawą w kuchni. Dodaje się je do potraw mięsnych, świeżych i marynowanych warzyw.

Brak komentarzy: