środa, 9 lipca 2014

KOCIMIĘTKA WŁAŚCIWA-NATURALNY LEK I PRZYPRAWA

W leczeniu naturalnym używa się części naziemnej rośliny(łodygi, liście i pędy kwiatowe). Zawierają one znaczną ilość witamin B, C i A, kwasy organiczne, olejek eteryczny oraz składniki mineralne jak: magnez, fosfor, sód i nieznaczną ilość siarki. Najczęściej ziele stosowane jest pod postacią naparu. Napar z ziela ma wszechstronne działania na cały ustrój. Posiada działanie rozkurczowe i wiatropędne reguluje pracę układ pokarmowego(jelit,żołądka,wzdęcia, biegunkę, kolkę u dzieci), napotne ( przeziębienia, grypa, angina, katar i gorączka). Napar ma działanie nasenne, uspokaja oraz pomaga(w różnych bólach głowy, bezsenności, nerwicach , nadpobudliwości i depresjach). Wywołuje miesiączkę i łagodzi bóle miesiączkowe. Lek należy podawać ostrożnie, zbyt duże dawki , mogą powodować wymioty.
Napar z ziela stosowany jest również do lewatyw. Leczy hemoroidy. Można wywarem z ziela przemywać lub przykładać okład na różne zmiany skórne: siniaki, pokrzywki, odciski, rany, zadrapania,obrzmienia, świąd i podrażnienia na tle alergicznym. Okłady z kocimiętki właściwej skutecznie działają w chorobach oczu i po użądlone przez owadów. Żucie świeżych liści likwiduje ból zęba. Natomiast płukanie naparem jamy ustnej leczy choroby dziąseł.
Kocimiętka właściwa jest doskonała przyprawą. Do celów spożywczych wykorzystuje się liście surowe i suszone oraz pędy kwiatowe. Starte suszone liście są cenioną, aromatyczną przyprawą. Świeże liście mają ostry, balsamiczny smak, dodaje się je do sałatek, kanapek, sosów i dań jednogatunkowych. Napar z młodych listków i już dawniej zastępował herbatę. Dzisiaj młode listki służą do aromatyzowania herbat lub mięsa.

Brak komentarzy: