piątek, 25 lipca 2014

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE OWOCU DZIKIEJ RÓŻY




Dzika róża jest jednym z najbardziej pospolitych krzewów w Polsce. Owoce róży dojrzewają na przełomie sierpnia i września, wówczas nabierają koloru czerwonego. Mogą pozostać na krzewie do zimy. Do zbiorów potrzebne są dojrzałe i nie zmarznięte owoce bez szypułek. Owoce można mrozić i suszyć(wysuszone mogą być przechowywane do 2 lat).
Surowcem leczniczym dzikiej róży są: owoce, kwiaty i liście. Roślina jest naturalnym źródłem witaminy B1, B2, C, K. Zawiera również prowitaminę A oraz katalizatory i biostymulatory o działaniu min. żółciopędnym, moczopędnym , przeciwszkorbutowym i wzmacniającym.
Z nasion róży uzyskujemy olejek różany, który leczy egzemy, rany, podrażnienie sutków karmiących matek, odleżyny, oparzenia i wypryski. Leczniczo przyjmujemy napary z owoców róży(min. na biegunkę). Syrop z róży, który jest zalecany również przy biegunkach, awitaminozie, doskonały na schorzenia nerek (np. pęcherza, ), pęcherzyk żółciowy i wątroby. Warto pić syrop i nalewki z róży w przypadku chorób układu oddechowego jak:gorączka, zapaleniu gardła, przeziębienie, grypa. W chorobie wrzodowej oraz przy owrzodzeniu jamy ustnej zaleca się odwar z mieszanki ziołowej (z owocem dzikiej róży i innych ziół). Odwar ze skórek owocu wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed chorobami zakaźnymi. Odwar z rozdrobnionych owoców bez nasion i włosków, jest pomocny w chorobie wrzodowej żołądka i jelit.
Dzika róża wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych np. moczopędnych, żółciopędnych i sercowych. Doskonałym zdrowym i naturalnym wyciągiem z owoców róży jest wino.

Brak komentarzy: