wtorek, 26 sierpnia 2014

STOKROTKA POSPOLITA - ZDOBI I LECZY




Najczęściej spotyka się ją na nizinach, łąkach, pastwiskach i przydrożach. Bardziej ozdobna stokrotka o dużych i pełnych kwiatach uprawiana jest w ogródkach. Te niewielkie , urokliwe kwiatki zdobią a zarazem leczą. Zawierają one związki lecznicze:garbniki, śluzy, flawonoidy, kwasy organiczne, żywice, woski i sole mineralne.
Medycyna naturalna wykorzystuje w leczeniu koszyczki kwiatowe stokrotki pospolitej. Zbiera się je od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W celach leczniczych wykorzystuje się napary, odwary z koszyczków kwiatowych stokrotki. Odwar posiada działanie wykrztuśne, ściągające. Zalecany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych, kaszlu, przeziębieniu i grypie. W leczeniu chorób skóry (trądziku, egzemy, łojotoku, zapalenia skóry), odwar jest podawany doustnie. Oczyszcza organizm z toksycznych substancji oraz usprawnia przemianę materii. Jest także pomocny w schorzeniach układu pokarmowego, leczy choroby wątroby, zaparcia, przewlekły nieżyt jelit oraz otyłość. Stosuje się go w leczeniu reumatyzmu. Napar z kwiatu działa ściągająco i skutecznie hamuje biegunki. Młode liście i kwiaty stokrotki pospolitej, można spożywać w przypadku gruźlicy, febry i kaszlu.
Okłady z odwary pomagają na obrzęki, siniaki,rany,otarcia. W przypadku upławów zaleca się odwar z kwiatów stokrotki do irygacji pochwy.

Brak komentarzy: