czwartek, 4 września 2014

LECZNICZE ZIELE RDESTU OSTROGORZKIEGO

Jest to roślina pospolita, rośnie w wielu regionach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryce Północnej. Lubi wilgotne lasy, bagniste łąki, rowy i brzegi rzek.
Do celów leczniczych zbiera się głównie ziele rdestu ostrogorzkiego w okresie kwitnienia. W tym czasie roślina zawiera najwięcej cennych związków leczniczych min: flawonoidy, garbniki, fitosterole,substancje barwne, woskowe, kwas fenolowy, minerały i olejek eteryczny.
Leki z ziela rdestu mają szerokie zastosowanie na stany zapalne skóry. Mają działanie przeciwzapalne oraz przeciw-obrzękowe i regenerują naskórek. Zalecane są na ropne zapalenie skóry, krosty, czyraki. Doskonale oczyszczają rany i zmniejszają obrzęk. Można je z powodzeniem stosować na kontuzje, zwichnięcia. Nie sposób pominąć dobroczynnego wpływu tego naturalnego leku na bóle reumatyczne i gościowe. Okłady z ziela zmniejszają różne dolegliwości bólowe. Stosuje się do płukania jamy ustnej w bólach zębów i dziąseł.
Różne preparaty z ziela rdestu ostogorzkiego wykazuje dobroczynne wpływ na układ krwionośny, posiadają działanie min: przeciwkrwotoczne, przeciwbólowe,obniżają ciśnienie krwi, zwiększają krzepliwość oraz uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych. Mieszanki ziołowe z rdestem są podawane w zapaleniu nerek i pęcherza moczowego oraz przy zmniejszonym wydalaniu moczu.

Brak komentarzy: