poniedziałek, 17 listopada 2014

KLEMENTYNKI I SATSUMY-SAMO ZDROWIE

Klementynki i satsumy to odmiany mandarynek. Klementynki to odmiana wyhodowana z pomarańczy gorzkiej i mandarynki. Jest nieco mniejsza i prawie bez pestek. Jeżeli chodzi o satsumy jest to japońska odmiana mandarynek. Od tradycyjnej mandarynki jest trochę większa , jest jaśniejsza i posiada słabszy zapach. Są to owoce smaczne i zdrowe. Podobnie jak większość cytrusów zawierają dużo witaminy C i z grupy B , także dużo potasu oraz kwasu foliowego.
Zawierają cenny błonnik, który reguluje pracę jelit. Dlatego najlepiej jeść je na surowo.
Klementynki i satsumy są zdrowe a zarazem lecznicze .Chronią organizm przed infekcjami, wzmacniają system odpornościowy. Przy wiosennym lub jesienny przesileniu są bezcenne jak wszystkie cytrusy. Chronią przed przeziębieniem, łagodzą kaszel i ból gardła. I bardzo ważne zapobiegają szkorbutowi oraz krwawieniu z dziąsła. Maja wpływ na łagodzenie schorzeń układu krążenia jak: żylaki oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Ogólnie mówiąc wspomniane owoce działają łagodnie przeczyszczająco na organizm człowieka. Pełnią role profilaktyczną, zapobiegają powstawaniu nowotworów.
Klementynki i satsumy stosuje się w kosmetyce. Posiadają działanie antybakteryjne, wygładzają i odświeżają skórę. Uwaga! Niektóre osoby mogą być uczulone na cytrusy.

Brak komentarzy: