Bukwica należy do roślin pospolitych z rodziny wargowatych. Świeże ziele ma nieprzyjemny zapach i jest gorzkie, po wysuszeniu traci przykrą woń.
Do celów leczniczych wykorzystuje się zmielone, wysuszone ziele i korzenie. Roślina zawiera olejek eteryczny, garbniki, związki aminowe jak:betaina, turycyna, kwas kawowy, gorycz,cholinę, sole mineralne i witaminę C.Bukwica znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Szczególnie jest zalecana w zaburzeniach układu pokarmowego. Leczy błonę śluzową żołądka i jelit, wstrzymuje biegunkę, zapobiega drobnym krwawieniom w przewodzie pokarmowym, likwiduje stany zapalne w jelitach, dwunastnicy i żołądku. Jest doskonałym środkiem przeciwwymiotnym. Napar z rośliny wzmaga apetyt. Sok z miodem i nalewki są doskonałe na zaparcia, puchlinę wodną, żółtaczkę. Korzeń bukwicy wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz leczy schorzenia kobiece. Po zatem ziele bukwicy oczyszcza drogi oddechowe, łagodzi bóle głowy, migreny, leczy reumatyzm, ischias, wzmacnia układ nerwowy, zwiększa krzepliwość krwi.
Zewnętrznie stosuje się na zakażone rany, jest doskonałym środkiem bakteriobójczym, działa przeciwzapalnie, regeneruje naskórek oraz hamuje krwawienie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz