sobota, 28 marca 2015

LECZNICZA HERBATKA Z LIPY

Kwiat z lipy jest istną skarbnica dobroczynnych dla zdrowia związków. Są to min. flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, śluz i witamina PP. Lipa działa silnie napotnie. Ponadto ma działanie przeciwskurczowe, przeciwgorączkowe i żółciopędne.
Herbatka z kwiatów lipy posiada niezwykłe właściwości lecznicze, dzięki zawartości olejku eterycznego. Wspomniane flawonoidy są naturalnym antidotum na infekcje grypowe. Wraz z potem wydzielanym pod wpływem tych związków eliminujemy z organizmu wirusy i szkodliwe bakterie. Z kolei śluz roślinny kojąco działa na zapalenie błon śluzowych, przez co łagodzi kaszel. Jednocześnie poprawia działanie dróg oddechowych. Jest lekarstwem na zapalenie oskrzeli. Herbatka z lipy od dawna stosowana jest na przeziębienie i to bardzo skutecznie. To nie jedyne zalety tego życiodajnego wywaru. Uspokaja on, wzmaga apetyt oraz łagodzi skurcze. Herbatka z lipy jest również dobrym środkiem na bezsenność i stany napięcia nerwowego. Napar z lipy stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła.
Wywar z kwiatów lipy można stosować zewnętrznie np. do przemywań twarzy. Zabieg ten działa pielęgnuje i regeneruje skórę. Okład z naparu łagodzi i likwiduje opuchnięte powieki.

Brak komentarzy: