czwartek, 25 sierpnia 2011

BRZOZA BRODAWKOWATA W LECZENIU NATURALNYM

Brzoza jest od dawien uważana za drzewo życia, mądrości i płodności. Drzewo to osiąga wysokość 30 m, ma szeroką koronę i białą korę. Młode gałązki nagie na początku, pokrywają się gruczołkami żywicznymi w postaci brodawek.
W leczeniu naturalnej wykorzystuje się młode liście brzozy, pączki, które zawierają garbniki, żywce, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminę C. Działanie lecznicze posiada również huba brzozowa. Wiosną ze skaleczonych pni drzewa wycieka słodki sok, który po sfermentowaniu powstaje napój z zawartością alkoholu.
W leczeniu zaburzeń wewnętrznych, stosuje się napar z liści brzozy brodawkowatej, który działa moczopędnie, odkażająco, antyreumatycznie, przeciwgorączkowe. Brzoza występuję w mieszankach ziołowych, które leczą przewlekłe choroby dróg moczowych, kamicę moczową i skazę moczanową. Pąki brzozowe działają żółciopędnie. Odwary i maceraty z huby brzozowej stosowane są w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, regenerują wątrobę mają działanie przeciwnowotworowe, zapobiegają przerzutom. Sok z liści brzozy reguluje czynności wątroby, wzmacnia i odtruwa organizm.
Liście brzozy i pąki dodane do kąpieli są pomocne w reumatyzmie, w stanach zapalnych skóry, egzemie. Odwar z liści brzozy brodawkowej pomaga w leczeniu trądziku i łuszczycy. Świeża kora brzozy przykładana do skóry łagodzi bóle mięśni

Brak komentarzy: