surówek, zup, sosów.
Korzeń selera zwyczajnego można spożywać na surowo,gotowany lub marynowany. Stosuje się go również jako przyprawę do zup, jest składnikiem przypraw do surówek, sałatek, gorących przystawek.
Seler zawiera witaminy A, B1, B2,B6, PP, E i C oraz mikroelementy w postaci sodu, magnezu, manganu, chloru, żelaza, wapnia i fosforu. Zawiera dużą ilość wody (na 100g selera 90 g wody), węglowodany, tłuszcz i białko, aminokwasy min. walina która wpływa korzystnie na wzrok.
Właściwości lecznicze selera.
Spożywanie selera wzmacnia organizm. Zalecany jest we wszystkich schorzeniach dróg moczowych, łagodzi nieprawidłowości miesiączkowania, oraz leczy impotencję. Jest naturalnym lekiem, skutecznym przy dolegliwości serca( min. obniża ciśnienie), w leczeniu gośćca, reumatyzmu, w nieżytach oskrzeli, poprawia przemianę materii, odmładza organizm. Napar z liści i nasion pomaga przy wzdęciach i kolkach żołądkowych oraz pobudza łaknienie. Nalewka na spirytusie może być podawana w astmie a inhalacja z soku leczy uciążliwa migrenę.
Sok z selera łagodzi rany, można go stosować w postaci okładów, kompresów lub do obmywania i kąpieli. Jest skuteczny w leczeniu miejscowych przebarwień skóry i w leczeniu stanów zapalnych powiek. Natomiast kąpiele w wywarze z łodyg lub bulw są dobre na odmrożenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz