sobota, 26 listopada 2011

WARTOŚCI ODŻYWCZE I LECZNICZE ZIEMNIAKA


Ziemniak w Polsce pojawił się prawdopodobnie, po wyprawie wiedeńskiej Jana III Sobieskiego.
Ziemniak stał się produktem bardzo popularnym, podawany jest do wielu dań mięsnych, rybnych.
Bulwa ziemniaka zawiera w 100g części jadalnej 75-78 g wody,w 25%suchej masy jest około 75% skrobi. Ziemniaki dostarczają organizmowi energię. Są bogate w sole mineralne: sodu, magnezu,, wapnia,manganu, potasu,żelaza, miedzi, cynku, fosforu, floru, chloru i jodu. Zawarty w ziemniakach potas ma działanie zasadotwórcze i równoważy kwasotwórczy wpływ codziennego pokarmu. (bogate w mięso, zboża a ubogie w warzywa i owoce).Ziemniaki zawierają wiele witamin , rozpuszczalnych w wodzie K,B1,B2,B6 i C. Ze względu na swój skład i wartości odżywcze mają one szerokie zastosowanie w dietetyce żywnościowej. Są one lekkostrawne i bardzo łatwo przyswajalne, mogą być podawane chorym będącym na diecie. W kuracjach odchudzających ich ilość należy ograniczyć.
Wartość odżywcza ziemniaków zależy od : wczesne, młode i stare ziemniaki gotuje się długo;
najlepiej piec ziemniaki w mundurkach lub gotować w mundurkach zalewając wrzątkiem;
jeżeli obieramy, to wcześniej dokładnie myjemy i obieramy bardzo cienko z łupiny:
obranych ziemniaków nie trzymamy w wodzie przed gotowaniem, wkładamy bezpośrednio do wrzątku:gotujemy krótko w małej ilości wody pod przykryciem;
wywar warto użyć do zup i sosów ( z wyjątkiem wywary z ziemniaków młodych lub skiełkowanych, zawierają one szkodliwe solaniny); podczas ucierania i smażenia ziemniaki tracą wiele wartościowych składników.
Ziemniaki mają zastosowanie w naturalnym lecznictwie; ułatwiają pracę jelit;łagodzą dolegliwości układu pokarmowego, są moczopędne,pomagają w schorzeniach nerek. Wywar z gotowanych obierków można stosować jako skuteczny środek na rozpuszczenie kamieni nerkowych. Wywar z ziemniaków jest skutecznym środkiem na wyczerpanie po chorobie, a sok ze świeżych ziemniaków pomaga na wrzody żołądka , dwunastnicy, w nadkwasocie, zgadze , zaparciach i w schorzeniach wątroby. Ziemniak działa też przeciwskurczowo i przeciwnowotworowi.
Starte surowe ziemniaki stosuje się jako okłady na oparzenia, odmrożenia,obrzęki powiek, pęknięcia skóry, rany. Wywar z gotowanych ziemniaków nadaje się do płukania gardła w stanach zapalnych. Mąka ziemniaczana łagodzi poparzenia słoneczne. Dodana do kąpieli leczy świąd i wysypki. Okład z gotowanych i rozgniecionych na ziemniaków ( ziemniaki owinięte w lnianą ściereczkę i położone na szyi) rozgrzewają i łagodzą objawy bólu gardła , anginy.
Prześlij komentarz