niedziela, 4 grudnia 2011

DIETA I NATURALNE LECZENIE W ZGADZE


Zgaga nie jest chorobą, ale objawem. Inne określenie zgagi to nadkwasota .Soki trawienne podrażniają delikatną ściankę przełyku, powodując uczucie pieczenia i ucisku za mostkiem. Najczęściej stan taki występuje przy przejedzeniu, ucisku na żołądek(np. ciąża, otyłość). U podłoża zaburzeń leży niewydolność wpustu, czyli miejsca oddzielającego żołądek od przełyku, którego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje cofanie się pokarmu do przełyku. Dolegliwość ta wynika najczęściej z złych błędów dietetycznych.
Dietetyka - należy wyeliminować produkty kwasotwórcze.
Ograniczyć spożywanie :ostrych potraw; produktów wysoko-tłuszczowych ( np. kiełbasy, pasztety, zapiekanki mięsne,salami); marynaty; surową cebulę; kawę, colę ; alkohol; spożywanie słodyczy;soki cierpki;palenie tytoniu.
W diecie zaleca się spożywanie: większej ilości jogurtów z żywymi kulturami bakterii;gotowany biały ryż; ryby; banany; ziemniaki; nabiał; kiszoną kapustę; gotowaną cebulę i czosnek; łagodne soki warzywne, które posiadają właściwości leczniczo-kojące. Ważnym składnikiem diety w dolegliwościach zgagi jest mleko i wszystkie przetwory z mleka. Powinny być spożywane po każdym posiłku,ponieważ mają działanie alkalizujące. Pomaga też napój z dodatkiem sody oczyszczonej. Zaleca się spożywanie mniejszych posiłków co 3 godziny.
Ziołolecznictwo-leczenie ziołami daje bardzo dobre wyniki. Oto kilka z ziół leczniczych :dziurawiec zwyczajny; arcydzięgiel litwor; lukrecja gładka; cykoria podróżnik.
Dziurawiec zwyczajny-działa przeciwzapalnie i łagodząco,wpływa pozytywnie na system nerwowy i reguluje pracę układu pokarmowego i przemianę materii. Jest stosowany głównie w zaburzeniach trawiennych na tle nerwowym. Osobom cierpiącym na zgagę zaleca się picie naparu z dziurawca. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami wody. Całość zaparzamy pół godziny, odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie po ½ szklanki leku.
Arcydzięgiel litwor-przetwory z niego działają regulująco w obrębie przewodu pokarmowego,poprawiają przemianę materii, oczyszczają organizm, łagodzą stany związane z nadkwasotą. W przypadku zgagi zaleca się napar z korzenia tej rośliny. Łyżkę rozdrobnionego surowca , zalewamy 2 szklankami wrzątku ,zaparzamy kwadrans i przecedzamy. Lek pijemy3 razy dziennie po ½ szklanki.
Lukrecja gładka-jest stosowana w zaburzeniach układu pokarmowego, w nieżytach i stanach zapalnych, wrzodach .Skutecznie usuwa dolegliwości towarzyszące zgadze, takie jak bóle brzucha,wzdęcie, odbijanie,pieczenie i czkawka. Działa wzmacniająco, stymuluje układ immunologiczny i poprawia przyswajanie pokarmu. Skutecznym lekiem na zgagę jest mieszanka z korzenia lukrecji, siemienia lnianego, kłącza tataraku w równych porcjach . 2Łyżki mieszanki zalewamy 2 szklankami letniej wody , gotujemy 5 minut, odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Uzyskany lek pijemy 4 razy po ½ szklanki między posiłkami.
Cykoria podróżnik-poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów, zwiększa ilość wydzielania żółci ,usprawnia pracę zwieracz wpustu żołądka .Leczniczo na zgagę stosuje się odwar z korzenia cykorii , 2 łyżki rozdrobnionego surowca zalewamy 2 szklankami wody. Gotujemy 5 minut, odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Lek pijemy 4 razy dziennie po ½ szklanki na 30 minut przed posiłkiem.
Stosowane są też inne herbatki lub napary np. z rumianku, melisy lekarskiej, wiązówki błotnej i wiązu.
Przy stosowaniu ziół dziurawiec i arcydzięgiel litwor na leży pamiętać o unikaniu nadmiernego nasłonecznienia organizmu.

Brak komentarzy: