poniedziałek, 5 grudnia 2011

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE FIG



Figi owoce z drzewa figowca dodawano do pokarmu jeszcze przed powstaniem starożytnej Grecji. Istnieje ponad 600 gatunków fig. Figowiec osiąga 15 m wysokości,ma luźną koronę i zwisające powyginane gałęzie. Figowiec kwitnie od maja do września. Owoce tych drzew mają zazwyczaj kolor brązowy lub czerwony,bywają w kolorze fioletowym i czarnym. Figowiec jest odporny na zimno, chociaż jest rośliną ciepłolubną, Lubi miejsca osłonięte od wiatru. Obecnie figi uprawia się głównie w krajach śródziemnomorskich i na atlantyckich wybrzeżach Francji, w Indonezji, Afganistanie, Turcji, Pakistanie,na Krymie.
Skład chemiczny fig-cukry(od14% do 715),kwasy organiczne (9,09- 0,38), kwas cytrynowy, karotenoidy, związki pektynowe, witaminy i sole mineralne(żelazo,wapń,potas,miedź ) węglowodany i błonnik. Figi są źródłem kwasu foliowego niezbędnego dla kobiet w ciąży i planujących ciąże. Duża ilość cukru w figach sprawia , że owoc ten nie jest wskazany dla cukrzyków. Nie zaleca się ich osobom na diecie nisko-sodowej i dla osób przyjmujących leki antydepresyjne z grupy inhibitorów MAO.
Właściwości lecznicze - posiada owoc figowca, liście, sok z liści,sok mleczny z figowca, okłady,odwary i inne przetwory.
Zastosowanie fig w zaburzeniach wewnętrznych. Suszone figi ( zalane na noc wodą, rano owoce je się na czczo i wypija się wodę , w której moczyły się śliwki)są doskonałym środkiem przeczyszczającym, pomagają na zaparcia, bóle brzucha. Wspomagają leczenie dolegliwości klatki piersiowej( z prażonych, grubo mielonych fig można przygotować kawę figową, pomocną na choroby płuc), przeziębienia, kataru, gorączki, zakażeń gardła oraz w leczeniu epilepsji. Figa jest pomocna w zapaleniu pęcherza moczowego, dolegliwości nerek i uśmierza bóle menstruacyjne.
Zastosowanie zewnętrzne- zaleca się owoce figowca na hemoroidy, odmrożenia, ropiejące rany, wypryski, czyraki . W owrzodzeniach dziąseł,w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła- najlepszy jest sok mleczny z figowca. Gorące okłady z figi są pomocne przy grypie, zmiękczają naskórek, zaś olejek lotny ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Sok z liści figowca ma właściwości przeciwzapalne i zmiękczające, leczy się nim skórę wągrowatą i nadmiernie wysuszoną. Ficynaza wyodrębniona z soku mlekowego wykorzystywana jest do produkcji serów i przetworów mięsnych.

Brak komentarzy: