Estragon jest byliną o wijących się kłączach. Proste łodygi mogą osiągnąć wysokość 120 cm.
Popularne są dwa gatunki estragonu francuski i rosyjski. Estragon francuski jest bardziej cennym. Ma ciemnozielone delikatne liście o wyrafinowanym smaku. Odmiana rosyjska jest ma ostry smak.
W warunkach naturalnych rośnie na Ukrainie, przez Kaukaz po Chiny. Plantacje estragonu znajdują są w Europie( również w Polsce) oraz w obu Amerykach. Roślina lubi słoneczne miejsce oraz glebę przepuszczalną ( piaszczysto- gliniastą).
Estragon znany jest przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa kuchenna. Używa się ją do przyprawienia octu, majonezu, musztardy, sosów, marynat, dań rybnych i mięsnych. Podnosi walory smakowe sałatek, zup, jaj i napoi. Najlepiej komponuje się smakowo z pietruszką i trybułą. Najlepsze są świeże liście rośliny, ponieważ suszone tracą częściowo swój aromat.
Obok walorów smakowych estragon ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Surowcem leczniczym jest ziele zbierane latem, wówczas posiada najwięcej olejków eterycznych, kumarynę, garbniki, woski, kwasy organiczne, sole mineralne ( dużo jodu) oraz witaminy C i A.
Ziele estragon ma działanie tonizujące,pobudzające, moczopędne i przeciw miażdżycowe.
Korzystnie działa na układ trawienny, przyśpiesza przemianę materii, zwiększa ilość wydzielanego soku żołądkowego, pobudza apetyt, wzmaga wytwarzanie żółci, rozluźnia mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym, leczy atonię przewodów żółciowych, nieżyt przewodu pokarmowego.
Estragon zapobiega chorobom serca. Polecany jest osobom starszym,przy diecie ubogiej w sól. Odwar z korzenia estragonu stosuje się na ból zęba.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz